Dünyanın gülyağı ihtiyacı 3 ton

Gülbirlik Genel Müdürü Bolat Tamer, dünyanın gülyağı ihtiyacının 3 ton olduğunu, bunun 2 tonunun Isparta ve Burdur'un karşıladığını belirtti.

Isparta’da 50 yıldır gül ve gülyağı üreten Gülbirlik, İl Genel Meclisi’nde bir brifing verdi. Gül özlü kozmetik sektörüne giren Gülbirlik’in Genel Müdürü Bolat Tamer, sentetik ürün satıcılarının kentin imajını bozduğunu söyledi.

Bugüne kadar iki defa batan Gülbirlik, gülsuyu, gülyağı ve gül konkretinden kozmetiğe geçiş yaptı. Bu geçişle Türkiye ve hatta dünya genelinde adını duyuran Gülbirlik’in dünya gülyağı ihtiyacını karşıladığını söyleyen Gülbirlik Genel Müdürü Bolat Tamer, “Dünyanın gülyağı ihtiyacı 3 ton. Bunun 2 tonunu Isparta ve Burdur karşılıyor. Çiçek karşılığı 7 bin ton. Bunun 700 kilosu Fransız firmalar tarafından işlenmekte. Geçen yıl 700 kg gülyağı çıkardık, yani 200 kg fazla üretim oldu ve depoda kalacak. Yine tekrar etmekte yarar görüyorum; Yeni dikilen her gül fidanı diğer fidanı söktürür. Gül sahalarını genişletmeyelim. Bu bir kötülüktür” dedi.

Tamer, 17 birlik arasından Gülbirlik’in, ilk defa devlet desteğinden çıkıp özelleştiğini ifade etti. Tamer, Isparta’nın sanayi ile uğraşmamasını, tarıma dayalı sanayinin, turizmin önemli olduğunu kaydetti. Tarıma dayalı sanayinin de temelini Gülbirlik’in oluşturduğuna işaret eden Tamer, şunları ifade etti:

“İstanbul, Ankara ve İzmir’de kendimize ait mağazalarımız var. 60’ya yakın personel çalışıyor, 68 çeşit ürünü müşterinin beğenisine sunuyoruz. Gülbirlik’i ve gül ürünlerini Rosense’yi 1 trilyon liralık reklamlarla Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtıyoruz. Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum: Sentetik ürün satıcılarından şikayetçiyiz. Bu satışı yapanlarla görüşüp tek ürün Gülbirlik ürünü satmalarını istiyoruz. Bu yapılmadığı takdirde Isparta’nın imajı zedeleniyor. 2006’da ihracat hedefimiz gülyağı dışında 5 trilyon liraya çıkmak. Gülbirlik tarihinde gülyağından hiç kar etmemiştir. Geçen yıl gülyağından 1 trilyon lira zarar ettik, bunu da banka faizleri ile gidermeye çalışıyoruz.”

Bu açıklama sonrası meclis üyeleri gülçiçeği üreticilerine ödenen ücretlerde adaletsizlik olduğunu belirttiler. Genel Müdür Tamer, bunun doğru olduğunu ve düzeltme yoluna gidileceğini sözlerine ekledi.