Dünya’nın ilk ve tek kopya köpeği ‘Snuppy’ 1 yaşında

Dünya'nın ilk ve tek klonlanmış köpeği, bugün 1. yaşını kutluyor.

Snuppy için Seul Ulusal Üniversitesi’ndeki doğum günü kutlaması durgun geçti. Snuppy doğum gününde çok sevdiği dondurma ve sosis yedi. Üniversite yetkilileri sağlık durumu iyi olan köpeğin şu an 29 kg olduğunu kaydetti.

Hwang’ın ekibi binden fazla klonlanmış embriyonu taşıyıcı tazılara nakletmiş, ancak üç taşıyıcı hamile kalmıştı. Ancak üç hamilelikten biri düşükle sonuçlanırken, doğan iki tazıdan biri 22 gün sonra zatürreeden ölmüş, geriye sadece Snuppy kalmıştı.

Deneyle ilgili verileri çarpıtmak ve ahlaki standartlara uymama gerekçesiyle hakkında yasal işlem başlatılan Hwang Woo-suk, Seul Ulusal Üniversitesi’ndeki profesörlük görevinden uzaklaştırılmıştı. Soruşturma sonucunda, Hwang’ın insan embriyonu kopyalama konusunda hazırladığı iki önemli makalesinde yanlış sonuçlar belirtildiği ortaya çıkmıştı.

Kopya köpek davası bilim uzmanları tarafından yakın tarihin en büyük bilimsel dolandırıcılık davası olarak değerlendirilmişti. Woo-uk’un ayrılmasından sonra da üniversitedeki laboratuar klonlama çalışmalarını sürdürdü.

Woo-suk’un kopyaladığını geçen Ağustos ayında açıkladığı köpek, Time dergisi tarafından 2005 yılının en çarpıcı icatları arasında gösterilmişti.