Dünyanın yarısı ABD’ye olumsuz bakıyor

ABD’nin dünyadaki “popülaritesi”nin ciddi bir biçimde gerilemeye başladığı belirlendi.

BBC tarafından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 25 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre, ABD konusunda olumsuz düşünenlerin oranı yüzde 49’a çıktı. Bu oran, Türkiye’de önceki yıla göre 20 puan artarak yüzde 69’a tırmandı. 10 Türk’ten 9’u ABD’nin Irak politikasını onaylamıyor.

ABD’nin dünyadaki “popülaritesi”nin ciddi bir biçimde gerilemeye başladığı belirlendi. BBC tarafından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 25 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre, ABD konusunda olumsuz düşünenlerin oranı yüzde 49’a çıktı. Bu oran, Türkiye’de önceki yıla göre 20 puan artarak yüzde 69’a tırmandı. 10 Türk’ten 9’u ABD’nin Irak politikasını onaylamıyor.

İngiliz yayın kurumu BBC tarafından 25 ülkede toplam 26 bin 381 kişi arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre, ABD’nin dünyada olumlu bir etkisi olduğuna inananların oranı önceki yıllara göre önemli ölçüde geriledi.

Söz konusu ülkelerde her dört insandan üçü, Washington’un Irak politikasını onaylamıyor. Katılımcıların çoğu da Washington’un Ortadoğu ve İran dahil olmak üzere diğer beş başlıca dış politika alanında da yaklaşımına karşı çıkıyor.

Kasım 2006 ile Ocak 2007 arasında yürütülen araştırmaya göre, insanların yüzde 49’u, ABD’nin dünyada olumsuz bir etkisi olduğunu düşünüyor. ABD’nin dünyada olumlu bir rol olduğuna inanan Amerikalıların oranı da, önceki araştırmaya göre 6 puan gerileyerek yüzde 57’ye düştü. İki yıl önce gerçekleştirilen araştırma ile karşılaştırıldığında düşüş 14 puana ulaştı.

ABD KARŞITLIĞINDA BAŞI ÇEKEN ÜLKELER

Söz konusu ülkelerde Irak savaşını onaylamayanların oranı yüzde 73’e çıktı. Bu oran, ABD’de yüzde 57 olarak gerçekleşti. Bu oran en yüksek olduğu ülkeler arasında Türkiye, Fransa ve Arjantin de bulunuyor.

Araştırmanın kapsadığı 25 ülkede Guantanamo konusunda olumsuz düşünenlerin oranı yüzde 67 iken Washington’un İsrail-Hizbullah savaşındaki rolünü eleştirenlerin oranı ise, yüzde 65 düzeyinde gerçekleşti.

Katılımcıların yüzde 60’ı, ABD’nin İran nükleer programına ilişkin tutumuna karşı çıkıyor. Washington’un küresel ısınma konusundaki politikasını beğenmeyenlerin oranı da yüzde 56 olarak hesaplandı. ABD’nin Ortadoğu’daki askeri varlığını onaylanmayanların oranı ise, yüzde 68’e tırmandı.

10 TÜRKTEN 9’U ABD’NİN IRAK POLİTİKASINA KARŞI

ABD’nin dış politikasına ilişkin görüşlerin, Türkiye’de sadece Irak konusunda değil araştırmanın değerlendirdiği tüm alanlarda da olumsuz olduğu belirlendi. Nitekim, 10 Türk’ten 9’u (yüzde 90) ABD’nin Irak politikasını onaylamıyor.

Türk halkının çok büyük bir bölümü de, ABD’nin dünyadaki etkisi konusunda çok olumsuz görüşleri bulunuyor. Nitekim, araştırma, Türklerin yüzde 69’u, bu konuda olumsuz düşünüyor. Oysa, önceki yıl bu oran yüzde 49 düzeyinde gerçekleşmişti. İsrail-Hizbullah çatışmasındaki ABD’nin rolünü eleştiren Türklerin oranı yüzde 89’u buluyor.

Türkiye’de aralarında Ankara, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul ve Konya gibi Türkiye’nin toplam nüfusunun yüzde 30’unu oluşturan 11 kentte yürütülen araştırma, Türklerin yüzde 85’inin, ABD’nin Guantanamo’daki tutuklulara yaptığı muameleyi de olumsuz değerlendirdiğini gösterdi.

ABD’nin İran’ın nükleer programı sorununa yaklaşımını eleştirilenlerin oranı da yüzde 81 düzeyinde bulunuyor. Türk halkının yüzde 76’sı, ABD’nin Ortadoğu’daki askeri varlığını istikrarı bozucu bir unsur olarak görüyor. Washington’un küresel ısınmaya ilişkin tutumunu beğenmeyen Türklerin oranı ise, yüzde 65’i buluyor. Halkın yüzde 71’i de, ABD’nin Kuzey Kore nükleer sorununa ilişkin yaklaşımını yanlış buluyor.

BBC araştırmasının gerçekleştiği ülkeler söyle:

Arjantin, Avustralya, Brezilya, Şili, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, İngiltere, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İtalya, Kenya Lübnan, Meksika, Nijerya, Filipinler, Polonya, Portekiz, Rusya, Güney Kore, Türkiye, BAE ve ABD.