‘Dünyanın Yeni 7 Harikası’ seçiliyor

Dünya üzerindeki insan yapımı eserlerin yok olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen ve "Dünyanın Yeni 7 Harikası"nı belirlemek için yapılan oylama bugün sona eriyor.

Ayasofya'nın da aralarında bulunduğu 21 finalistten en çok oy alan 7 eser "Dünyanın Yeni 7 Harikası"nı olacak.
İsviçreli maceraperest Bernard Weber tarafından 1999'da başlatılan "Yeni 7 Harika" kampanyasına 200 aday gösterilmişti. 2006 başında aday sayısı 21'e indirilmişti. Orijinal 7 harika içinde yer alan Mısır'daki Giza Piramitleri de adaylar arasında sayılmış, ancak Mısırlı yetkililerin tepkisi üzerine piramitlerin yarışmaya katılmasına gerek olmadan yeni listeye dahil edilmesine karar verilmişti.
Eyfel Kulesi'nden, Çin Seddi'ne, Özgürlük Heykeli'nden Sydney'deki ünlü Opera Evi binası'na kadar pek çok ünlü eser listede yer alıyor.
Yeni harikalar arasına girebilmek için eserlerin, insan yapımı olması, 2000 yılı öncesinde tamamlanmış olması ve 'kabul edilebilir' düzeyde korunmuş olması şartı aranıyor.
Oylamaya katılanların sayısı 90 milyonu aşarken, Ayasofya'nın ilk 10'a girmesi zor gözüküyor. Sırasıyla, Çin Seddi, Roma'daki Colosseum, Peru'daki Machu Picchu, Yunanistan'daki Acropolis, Meksika'daki Chichen Itza piramidi, Eyfel Kulesi, Easter Adası, Brezilya'daki İsa heykeli, Tac Mahal ve Ürdün'deki Petra harabeleri şu anda oylamadaki ilk 10'u oluşturyor.
Sonuçlar bugün Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenecek törende açıklanacak.

DÜNYA'NIN HARİKASI

Halen 'Dünyanın 7 harikası' olarak bilinen yerlerin tümü, M.Ö. 2'nci yüzyılda Bizanslı Filon tarafından belirlenmiş ve hepsi Akdeniz Havzası'ndan seçilmişti. Dünya'nın 7 harikası arasında Türkiye'den de 2 yapı bulunuyor. Dünya'nın 7 harikası şunlar:

– Artemis Tapınağı (Efes)
– Bodrum Mozolesi (Halikarnas)
– Gize Piramitleri (Mısır)
– İskenderiye Feneri (Mısır)
– Babil'in Asma Bahçeleri (Irak)
– Zeus Heykeli (Yunanistan)
– Rodos Heykeli (Yunanistan)