Dünyayı kurtaracak 7 basit çözüm

Dünyayı korumada bugüne kadar önerilen otomobil yerine bisiklete binmek ya da ışıkları daha az yakmak ya da daha az su tüketmek gibi klişelerin artık işe yaramıyor.

İngiliz The Observer Gazetesi’nin yayınladığı, dünyanın önde gelen bilim adamlarınca hazırlan 4. Değerlendirme Raporu’na göre, küresel ısınma, sanıldığından daha hızlı ve daha yıkıcı olacak. Raporda, iklim uzmanları, karbondioksitin dünyada döndürülmez değişikliklere yol açacağı aşamaya geldiğini yazdı. Şimdiye kadar yayınlanan en kapsamlı çalışma olan rapora göre, hızlı küresel ısınma çok yıkıcı olacak ve etkileri de yakında hissedilecek, Avrupa’yı geçen hafta vuran büyük fırtınalar dramatik bir biçimde artacak.

Deniz düzeyi, bu yüzyılda yarım metre civarında yükselecek, kar en yüksek dağların dışında yok olacak, çöller yayılacak, okyanuslardaki yaşam bitme noktasına gelecek, öldürücü sıcaklık dalgaları yoğunlaşacak. Tropik ve alçak bölgelerdeki milyonlarca insan soğuk ülkelere göç etmek zorunda kalacak, değişiklikler dünyanın en zengin ülkelerinin ekonomilerini zora sokacak. Son 12 yıl, dünyanın en sıcak yılları oldu, buzullar ve kar azaldı, deniz düzeyi, her yıl 2 milimetre artıyor, soğuk gündüz-geceler azaldı, sıcak gündüz-geceler ve sıcaklık dalgaları sıklaştı.

HÂLÂ BİR UMUDUMUZ VAR

Önceki incelemelerde, ‘olabilir’ gibi değerlendirilen küresel ısınmanın etkileri, bu son raporda ‘kesin’ ifadesiyle nitelendiriliyor. Ancak uzmanlar, “Hâlâ umut var” diyor. İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden Peter Cox, “Biz, bir sorun olduğunu kabul edecek duruma gelen alkolikler gibiyiz. Bu bir başlangıç. Şimdi yapmamız gereken alkolden kurtulmaya başlamak, yani karbon üretimimizi azaltmak” dedi

İşte dünyayı kurtaracak 7 basit çözüm

Amerİkan Newsweek dergisi, son sayısında, dünyayı kurtaracak 7 basit çözüm önerdi. yazan derginin editörü Stefan Theil,

7 mucize çözümü şöyle açıkladı:

1. Lambaları değiştirin

Daha az ışık değil, daha güçlü ışık sağlayan lamba kullanın. Alman işadamı Ulrich Römer, yüzlerce ampul yerine, tek parça floresanlar yerleştirerek aynı ışıklandırmayı yüzde 80 enerji tasarrufuyla sağladı.

2. Yalıtıma dikkat!

Almanya ve İsviçre’de sınırsız enerji tasarrufu yapan ‘sıfır-enerji evleri’ sergilendi. Evlerin malzemelerinde ‘polyurethane’ kullanıldığında soğuk hava içeri girmiyor.

3. Klima yerine doğalgaz

Su ısıtıcıları ve klimalar, enerji kaybına neden oluyor. İsveç’te, klima yerine likit doğalgazla çalışan kompresörler kullanılıyor. Aynı sistem Başkan Bush’un Teksas Crawford’daki çifliğinde de kullanılıyor.

4- Fabrikaları değiştirin

Mitsubishi, makinelerini değiştirerek yüzde 70 enerji tasarruf yaptığını açıkladı.

5. Tekerlekleri değiştirin

Son yıllarda geliştirilen Hybrid teknoloji sayesinde, özellikle Toyota Prius veya Lexus RX400h modelleri yüzde 20 yakıttan tasarruf sağlayacak şekilde dizayn edildi.

6. Daha iyi buzdolapları

UluslarasI Enerjı Kurumu’na göre, İsveçli Electrolux firması ‘yeşil model’ler adı altında ürettikleri buzdolaplarıyla en az yüzde 43 enerji tasarrufu sağlıyor.

7. Az elektrik kullanana ödül

California’daki PG&E şirketi evinde yüzde 10’luk enerji tasarrufu yapanlara ekstra maaş ödemesi yapıyor.

21 Ocak’ta 15 derece

İstanbullular dün sıcak havanın tadını Boğaz’da çay içerek çıkardı. Ortaköy güneşinin altında saatlerce oturan vatandaşlar, dalga sesleri ve martılar eşliğinde keyifli bir pazar günü geçirdi. İstanbul’da bugünden itibaren sıcaklıklar 5 derece daha artacak ve kent yine sisli bir sabaha uyanacak. İstanbul’da sıcaklığın bugün 14, yarın 15 ve çarşamba günü 16 derece olması bekleniyor. Hava sıcaklıkları bugünden itibaren tüm yurtta artacak. Yarından itibaren de iç ve doğu bölgelerde 2-4 derecelik artışların olması bekleniyor.