Durmuş Yılmaz yabancı yatırımcılarla bir arada

Merkez Bankası (MB) Başkanı Durmuş Yılmaz, Türk yabancı yatırımcılarla biraraya geldi.

Londra’da Ak Yatırım Şirketi’nin The Landmark Hotel’de organize ettiği kokteyle katılan Durmuş Yılmaz, önemli finans kuruluşları yetkililerine yönelik bilgilendirmede bulundu. Yılmaz, özellikle cari işlemler açığı, dövizin yükselmesi ve Avrupa Birliği (AB) üyeliği yolunda olan Türkiye’in Kıbrıs sorununu nasıl çözeceği ve genel Türk ekonomisinin gidişatı ile ilgili sorulara cevap verdi.

Türkiye’nin AB ilişkilerinde Kıbrıs rolü ile ilgili soruya karşılık Yılmaz, AB üyeliğinin zorlu geçeceğini, ancak bazı sorunlar aşılmadan Kıbrıs sorununun halledilemeyeceğini söyledi.

Enflasyon ile ilgili sorulara da cevap veren Yılmaz, enflasyonda çok önemli aşamaların kaydedilmiş olmasına karşın, daha alınacak önlemlerin olduğunu söyledi. Ekonominin normalleşme sürecinde olduğuna dikkat çeken Yılmaz, önceki yıllarla kıyaslandığında ekonominin çok daha sağlıklı bir yapıda olduğunu anlattı.

Kısa konuşmasının ardından kokteyle katılan Durmuş Yılmaz, burada yabancı gazetecilerle de bir süre sohbet ederek sorularına cevap verdi. Daha sonra kaldığı otele hareket eden Yılmaz, Avrupa Bankası’nda “Ekonomiye Genel Bakış” konferansına katılarak, dünyanın önde gelen finans kuruluşlarına seslenecek.