Düşen uçağın Kara kutusu Almanya’ya gönderiliyor

57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının nedenini ortaya koyacak kara kutu, Almanya'da.

Isparta’daki Atlasjet uçağının düşüş nedenini ortaya çıkaracak soruşturma bağımsız 7 kişilik bir ekip tarafından yürütülecek. Karakutu Almanya’da bağımsız bir laboratuvarda incelenecek. Kokpitte yaşananlar ve pilot konuşmaları 8-10 gün içinde netleşecek

Isparta’da 57 vatandaşın hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili soruşturma bağımsız 7 kişilik bir ekip tarafından yürütülecek. Kara kutular çözüm için Almanya’daki bağımsız bir laboratuvara gönderilecek. Kaza öncesi kokpitte yaşanan ve pilotlar arasındaki konuşmalar 8-10 gün içinde netleşecek.

Isparta’daki uçak kazası daha önceki kazaların aksine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından değil tarafsız bilim adamları tarafından incelenecek. Sivil Havacılık Kanunu’nda yapılan son değişikliğe göre kazanın raporu bağımsız bilim kurulu tarafından hazırlanacak. Ulaştırma Bakanlığı’nın yeni düzenlemeye göre oluşturacağı 7 kişilik heyette, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden öğretim üyeleri, pilot ve teknisyenler yer alacak.

BAĞIMSIZ HEYET KURULDU

Heyette, sektörü denetleme görevi olduğu için ‘taraf’ olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’yle ilişkili hiçbir kişi ya da uzman yer almayacak. Heyet doğrudan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a bağlı olarak çalışacak. Uçak kazasının nasıl olduğunu ortaya çıkaracak olan kara kutular Almanya’da çözülecek. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden 4 uzmanın eşliğinde kaza yapan uçağın iki adet kara kutusu, Kokpit Ses Kayıt Cihazı ve Uçuş Veri Kayıt Cihazı bugün Almanya’ya gönderilecek. Uçak kazasının nedenini teknik ve bilimsel olarak kara kutular ortaya koyacak. Ulaştırma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, deşifre işlemlerinin Almanya’da bu konuda uluslararası üne sahip tam donanımlı bir laboratuvarda yapılacağını bildirdi. Almanya’daki laboratuvarın tam bağımsız olduğunu ve uçağı üreten firmayla bağlantısının olmadığını vurgulayan yetkili, “Kokpit Kayıt Cihazı, en fazla 8-10 gün içinde deşifre edilir. Cihaz deşifre edilince kazanın nedeni daha net olarak ortaya konulabilir” dedi. Karakutunun çözümüyle uçağın neden güzergahından çıktığı konusu aydınlanmış olacak.