Düşen uçağın karakutusu incelenecek

29 vatandaşımıza mezar olan Moldova uçağının karakutu incelemesine ABD’yi ikna eden Türkiye de dahil oldu.

IRAK’ta düşen ve 29’u Türk, 34 kişinin ölümüne neden olan uçak kazasının karakutu incelemelerine Türkiye de “müdahil” oldu. ABD’nin ikna edildiğini açıklayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden dört kişilik heyetin 29 Ocak’ta Bağdat’a gideceğini söyledi.

Bakan Yıldırım, düşen uçağın karakutularının Irak Ulaştırma Bakanlığı koordinatörlüğünde, ABD üssünde düştüğü için ABD, Moldova’dan kiralandığı için Moldova ve ölenlerin çoğu Türk olduğu için Türkiye tarafından oluşturulacak heyetle inceleneceğini bildirdi. İncelemelerin uzun süreceğini ifade eden Yıldırım, karakutu şifrelerinin de uçak Rus yapımı olduğu için Moskova’daki fabrikasına gönderileceğini belirtti.

KARAKUTU IRAK’TA Yıldırım karakutunun Rusya’da, Moldova’da olduğu yönündeki iddiaların yanlış olduğunu söyledi. Uçağın karakutusunun Irak’ta olduğunu savunan Yıldırım, “Uçak Moldova uçağı, topraklar Irak toprakları, düştüğü yer Amerikan üssü. Türk işçileri yanında, diğer ülkelerden de işçiler öldü. Bu nedenle farklı bir uygulama ortaya çıktı” dedi. Türk heyetinin inceleme ekibinde yer alması için “Çok bastırdık ama olumlu sonuç aldık” diyen Yıldırım, şu ana kadar bir çözümleme yapılmadığını ifade etti. Yıldırım, “Kamuoyunda pilotaj hatası mı, düşürüldü mü, hava muhalefeti mi yaşandı, ne olduğunun ortaya çıkmasına dair beklenti var. İlk bulgular daha alınmadı. Savaş bölgesi olduğu için bu kadar zaman alması normal” dedi.

ZİYARET EDECEK Yıldırım, düşen uçaktan kurtulan tek kişi olan ve tedavisi halen Atatürk Eğitim-Araştırma Hastanesi’nde devam eden işçi Abdülkadir Akyüz’ün durumunun iyi olduğunu söyledi. Yıldırım, “Bizim için önemli olan önce sağlığına kavuşması. Kendisiyle ilgili gelişmeleri adım adım izliyorum. Sağlığına kavuşunca gidip ziyaret edeceğim. Adam sağlık mücadelesi yaparken gidip ağzından laf almak olmaz. İyileşmesinin ardından ifadesi alınacaktır” dedi.