Düşen uçaktan 5 ceset daha çıktı

Lübnan'da düşen Etiyopya uçağının bulunan kara kutusu, incelenmek üzere Paris'e götürüldü. Lübnan Ordusuna bağlı arama ekipleri denizden 5 ceset daha çıkardı.

Lübnan Ordusuna bağlı arama ekipleri, bu sabah yaptıkları çalışmalar sonucunda, kazada hayatını kaybeden 5 kişinin daha cesedini çıkardı. Cesetleri bulunanların kimliklerini belirlemek için DNA örnekleri alındığı ve gereken çalışmaların yapılacağı açıklandı.

25 Ocak’ta Beyrut’ta Uluslararası Refik Hariri Havalimanı’ndan havalandıktan kısa süre sonra düşen uçağın iki kara kutusundan biri bulunarak dün denizden çıkarılmıştı. İkinci kara kutunun da uçağın düştüğü, Beyrut havalimanına çok yakın olan Naame sahilinden 12 kilometre açıkta ve 45 metre derinlikte olduğu tespit edilmiş ve çıkarma çalışmaları başlamıştı.

Lübnan Pilotlar Sendikası yetkilileri, kısa sürede kazanın oluş nedeni hakkında somut bir sonuç beklenmemesi gerektiğini, çünkü Paris’e araştırma ekibiyle birlikte götürülen kara kutunun incelenmesinin 6 ay kadar süreceğini açıkladı.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya giden, Boeing 737-800 tipi uçağın düşmesi sonucu, uçakta bulunan ve çoğu Lübnan ve Etiyopya vatandaşı 90 kişi hayatını kaybetmişti. Kazadan sonra 15 kişinin cesediyle bazı ceset parçalarına ulaşılmıştı. Son günlerde yapılan çalışmalar sonucunda 13 kişinin daha cesedi denizden çıkarılmış oldu.