‘Düşmanınızı netleştirin’

Wilson: 'Türkiye'de düşmanın etnik Kürtler değil, terör örgütü PKK olduğu açıklığa kavuşturulmalı'

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, çeşitlilikler ülkesi Türkiye’de düşmanın etnik Kürtler veya başka bir etnik grup değil terör örgütü PKK olduğunun açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Wilson, büyükelçiliğin internet sitesinde, “Amerikanın Türkiye’deki Kürtlere karşı politikası nedir? Terör örgütü PKK’ya karşı Türkiye ile ABD arasında şekillenen yeni askeri çaba ABD’nin Kürtlere karşı politikasını değiştirmesi anlamına gelir mi?” şeklindeki bir soruyu yanıtladı.

ABD’nin, Türkiye ve Türk halkını dost ve müttefik olarak gördüğünü ifade eden Wilson, “Bu ülkenin bütün insanlarına fırsatlar sunan ve 84 yıllık geçmişe dayanan modern varoluş süreci içinde kaydettiği büyük siyasal ve ekonomik gelişimi bize umut vermektedir” dedi.

ABD Başkanı George Bush’un 5 kasımda terör örgütü PKK’nın ABD, Irak ve Türkiye’nin düşmanı olduğunu ifade ettiğini belirten Wilson, şöyle devam etti:

“Biz, Irak’taki o malum acımasız, terörist düşmana karşı Türk müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya odaklanmış durumdayız. Ancak, çeşitlilikler ülkesi Türkiye’de düşmanın etnik Kürtler veya başka bir etnik grup değil PKK olduğu açıklığa kavuşturulmalıdır. Türkiye ve Türk vatandaşlarıyla birlikte bölgede ve dünyada barış, güvenlik ve özgürlük için çalışmayı ümit ediyoruz.”