Duvarın altında öldüğü gün emeklilik kâğıdı geldi

Ünlülerin eğlence mekânı Reina'nın çöken duvarının altında can veren 3 kişilik Arvasi ailesinin dramı bitmiyor.

Yakınları cenaze işlemleriyle uğraşırken postacı, yıkılan barakaya İrfan Arvasi’nin emeklilik kâğıdını getirdi. Arvasi, aylardır bu mektubu bekliyordu. Emekli olup Sultanbeyli’de yaptırdığı gecekonduya taşınacaktı. Ancak ömrü yetmedi. Kardeşi Mahfuz Arvasi, gözyaşları içinde yaşadığı acıyı şu sözlerle dile getirdi: “16 yıldır burada kapıcıydı. Emeklilik kâğıdının gelmesi için gün sayarken bu olay oldu. Bitlis’ten gelip yıllarca didindi. Emekliliğini göremedi.”

Kapıcılık yaptıkları apartmanın bahçesindeki müştemilatta yaşayan İrfan Arvasi (43), eşi Neslihan (32) ve 6 yaşındaki oğulları İbrahim, ölüme uykuda yakalandı. Önceki gün sabah 06.30 sularında apartmanın bitişiğindeki ünlü eğlence merkezi Reina’nın istinat duvarı 3 kişilik ailenin yaşadığı barakanın üzerine çöktü. Enkaz altında kalan fakir aile, acı bir şekilde hayatını kaybetti.

İrfan Arvasi’nin kardeşi Mahfuz Arvasi, ağabeyinin cesedinin yıkılan enkaz altından çıkarılmadan emeklilik kâğıdının geldiğini söyledi. Acılı kardeş, “Ağabeyim 16 yıldır burada kapıcılık yapıyordu. Emekli olmayı çok istiyordu. Emeklilik kâğıdının gelmesi için gün sayarken bu olay oldu.” dedi. İrfan Arvasi’nin Sultanbeyli’de emekli olduktan sonra oturmak için bir ev yaptırdığını anlatan Mahfuz Arvasi, olayla birlikte büyük bir yıkım yaşadıklarını ifade etti. Ağabeyinin yıllar önce Bitlis’ten gelirken emekli olup, ev alma hayalleri kurduğunu kaydeden Mahfuz Arvasi, şöyle devam etti: “Kardeşim yıllar boyunca didinip çalıştı. Tam emekli olduğu gün en sevdiği insanlarla birlikte feci bir şekilde öldü.”

Mahfuz Arvasi, kaçak inşaat yaparak 3 kişinin ölümüne sebep olan Reina’nın sahiplerinden şikâyetçi olacaklarına da değinerek, şunları aktardı: “Ağabeyimle son görüşmemizde bana kaçak olarak yapılan inşaatın kendisini korkuttuğunu söylemişti. İnşaatın geceleri devam ettiğini ve sesten uyuyamadıklarını anlatmıştı. Nereden bilebilirdi evinin kendisine ve ailesine mezar olacağını?”

Dün Sultanbeyli’de akrabaları tarafından toprağa verilen ailenin yakınları, kısmen çökmüş evin bahçesine gelerek eşyaları almak istedi. Polis, duvardan hâlâ beton parçalarının düştüğünü gerekçe göstererek ailenin eve girmesini engelledi. İrfan Arvasi’nin yengesi Refiye Arvasi, gözyaşları içinde yıkılan evi izlerken şöyle dedi: “Eve girip yakınlarımızın kimlik belgelerini bile alamıyoruz. Çünkü hâlâ evin üzerine inşaat parçaları düşüyor. Bu yapılanlar hiç kimsenin yanına kar kalmamalı.”

Öte yandan Reina’nın duvarının iç kısmına yeni bir duvar yapılmaya çalışıldığı, ancak yeni duvarın baskı yaparak dış duvarı yıktığı tespit edildi. Duvarın üzerine çöktüğü müştemilatın sahibi Faruk Erengül, 15 yıldır yanlarında çalışan ailenin ölümünden dolayı büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, şunları anlattı: “Eski duvarın üstüne daha önce kaçak bir kat çıkmışlardı. Şimdi de kaçak duvarın üstüne yeniden bir duvar daha çıktılar. Bizim her şikayetimizde Reina’nın işletmecisi Mehmet Koçaslan gelerek, bunun sebebini soruyordu.” İlerleyen yaşı nedeniyle olaydan çok etkilendiğini söyleyen Erengül, Reina’nın yetkililerini mahkemeye vereceğini de vurguladı.