Düzce’de bin aile hâlâ prefabriklerde

DÜZCE - Bolu ve Düzce'de, resmî kayitlara göre 894 kisinin ölümüne, 4 bin 948 kisinin yaralanmasina yol açan 12 Kasim depreminin üzerinden tam 6 yil geçti.

Düzce’de, 17 Agustos ve 12 Kasim depremlerini yasayan Cemile Dogan, annesini, babasini ve bir kizini kaybetmis. Ilk depremde hasar gören ve kira olan evi ikinci depremde üzerlerine yikilmis. Saatlerce enkaz altinda kalan Cemile Dogan ve esi Sebahattin, oturduklari evde kiraci olduklari için kalici deprem konutlarindan yararlanamamis. Deprem, Cemile Dogan için ikinci bir aci kaynagi olmus. Depremden bir yil önce tezkeresine 14 gün kala oglu Gökhan Dogan, Sirnak’ta sehit düsmüs. Depremden sonra bunalima giren ve kendini Taksim Meydani’nda yakip agir yaralanan diger oglunun acisiyla bir kez daha sarsilan anne Dogan, “5 yildir yanimiza ugrayan yok.” diye yakiniyor. 6 yildir dinî bayramlari buruk kutladigini anlatan Cemile Dogan, gözyaslarini tutamiyor: “Çocuklara verecek bayram sekerim olmadigi için bu bayram kapilarimi kimseye açmadim.” Bolu ve Düzce’deki prefabriklerde yaklasik 3 bin kisi bariniyor. Bayindirlik ve Iskan Bakanligi ve yardimseverler tarafindan kurulan geçici prefabriklerde yasamaya çalisanlar, deprem sirasinda kirada oturan ve deprem konutlarindan faydalanamayan yoksul ailelerden olusuyor.

Valilik bile tasinamadi

Depremi animsatacak görüntülere son vermek isteyen Bolu ve Düzce valilikleri, geçici deprem konutlarini kaldirmak istedi. Fakat yoksul ailelerin varligi ve bu duruma bir türlü çözüm bulunamamasi prefabriklerin kaldirilmasini birkaç sefer erteledi. Depremden en çok etkilenen Düzce’de 880; 48 kisinin hayatini kaybettigi Bolu’da ise 200 depremzede aile prefabrikte bariniyor. Öte yandan 12 Kasim depreminden sonra Saglik Meslek Lisesi’nde hizmet vermeye baslayan Bolu Valiligi, aradan geçen 6 yila ragmen yeni hizmet binasina kavusamadi. Depremden sonra sosyal ve ekonomik kalkinmasinin hizli olmasi amaciyla TBMM tarafindan il statüsü verilen Düzce’de de durum farkli degil. Yikilan onlarca binanin yerlerinde simdilerde moloz yiginlari arasinda çikan otlar boy gösteriyor.