Düziçi Meslek Yüksek Okulu’nun 2014-2015 akademik yılı açılışı yapıldı

Osmaniye Düziçi Meslek Yüksek Okulu 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni Düziçi MYO yerleşkesinde geniş katılımla gerçekleştirildi.

Osmaniye Düziçi Meslek Yüksek Okulu 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni Düziçi MYO yerleşkesinde geniş katılımla gerçekleştirildi.

    Akademik açılışta yaptığı konuşmada Türk yüksek öğretim sisteminin en önemli sorunu kalite mesleki eğitim olduğunu belirten Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, “Nüfusta çok önemli bir artış olmamasına rağmen Üniversite sayısının sınırlı olmasından kaynaklanan bir problem var. Son 10 yıl içerisinde Üniversite sayısı ikiye katlandı. Kurulan üniversitelerin dışında daha kurulma aşamasında olan birçok üniversite de bulunmakta. Bunlar birçok değişimle beraber hazmedilmesi zaman alacak dönüşümleri de beraber getiriyor. Bu yüzden de üniversiteye girmek büyük bir problem haline geldi.” dedi.

    Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, “Türkiye’deki yüksek okullaşma oranı resmi rakamlara göre yüzde 60, YÖK Başkanımızın ifadesiyle yüzde 85’e ulaşmış durumda. Bu yüzde 85’i üniversiteye gidebilecek çağa gelmiş gençlerimizi ifade etmektedir ve bu öğrencilerimiz üniversite eğitimi alabilecek öğrencilerimizdir. Bu çok büyük bir başarıdır.” diyen Büyükalaca, “İş kendilerinde yani öğrencilerimizde bitiyor. Alınan diplomalar tabi ki önemli ama diplomadan da önemli öğrencilerimizin ne olacağı, neyi bildikleri neyi başaracaklarıdır. Kendi kendine güvenin önemli bir konu olduğunu hepimiz biliyoruz. Şu unutulmamalıdır, sorgulayan öğrencilerimizin hayatta daha başarılı oldukları gerçektir.” şeklinde konuştu. CİHAN