DYP Genel Baskani Agar Bakanlar Kurulu’nun Hakkari’de toplanmasini teklif etti

ANKARA - DYP Genel Baskani Mehmet Agar, Bakanlar Kurulu'nun Hakkari'de derhal toplanmasini, hükümetin vatandasa güven, güvenlik güçlerine moral vermesini ve vatandasin çaresizligini ortadan kaldirmasi gerektigini belirtti.

Agar, insanlarin çaresiz ve sahipsiz oldugunu kaydetti.

Türkiye’deki 90’li yillarda yasadigi aci terör olaylarini bir kez daha yasamamak konusunda kararli oldugunu söyleyen Agar, bugünlerin yasanmamasi için iradesi olmayanin ise hükümet oldugunu söyledi. Agar, hükümetin olaylari okuyamadigini ve göremedigini kaydetti. Hükümeti olaylar karsisinda inisiyatif almamakla suçlayan Agar, son 20 yilin en sansli hükümeti olarak sifir terörle Türkiye’yi teslim aldigini, gelinen noktanin ortada oldugunu vurguladi. Hükümetin meseleri yok farz ederek, konusmayarak ortadan kalkacagini zannettigine isaret eden Agar, “Hükümetin akli fikri yurtdisi gezilerinde, saibe kokan ihalelerde, es-dost yandas kayirmalarinda. Türkiye’nin meselerini görememektedir” dedi.

Agar, temmuz ayindan beri Hakkari’de bir seyleri oldugunu söylediklerine isaret ederek, “Hükümet, hükümet oldugunun farkinda degil. Kendini muhalefet gibi bir takim sözlerle kendini muhalefet yerine koymaktadir. Onlari biz söylüyoruz. Gidin ne olduguna bakin ve insiyatifi ele alin” ifadelerini kullandi.

Türkiye’de asayis olaylarinin arttigini ifade eden Agar, “Vatandas sahipsiz çareszidir. Güvenlik güçleri tedirgin ve çekingendir. Insiyatif baska alanlarin elinde gözükmektedir.” diye konustu.

Bakanlar Kurulu’nun Hakkari’de derhal toplanmasini isteyen Agar, hükümetin vatandasa güven, güvenlik güçlerine moral vermesini ve vatandasin çaresizligini ortadan kaldirmasini gerektigini belirtti. Agar, Hakkari’de yapilacak toplantida, Türkiye’nin her yerinde hak ve hukukun egemen olacagini yüksek sesle söylenmesini istedi. Ihtiyaç olunmasi durumunda Meclis’teki partilerin de çagrilmasini isteyen Agar, Türkiye’de hiç bir hükümetin ipin ucunu elinden kaçirmak gibi riskin bedelini millete ödetemeyecegini söyledi. Hükümeti ucu bucagi olmayan yurtdisi gezileri planladigina isaret eden Agar, sunlari söyledi: “11 günluk yeni Zelanda ve Avustralya gezisinin anlami ne? Gezi gelecek seneye kalsa ne olur. Tansiyon yükseklirken buralarda oturarak sade suya trit beyanlarla meseleler geçistirilemez. Güven noktasinda bu hükümet büyük zaafiyete ugramistir. Güvensizlik vardir, bu güvensizligin kirilmasi lazim. Sahipsizlik milletin üzerine çöken bir kabus gibi kalamaz. Bu noktada bir baskalari devreye girip meseleri istedigi gibi yönlendirme imkanina sahipler. Milletin istegi gerilim degildir; millet huzur istiyor, millet rahatlik istiyor, millet asayis istiyor. “

Agar, terörle mücadalenin sosyo psikilojik, sosyo ekonomik, diplomatik, gavenlik ve istihbarat yönüyle topyekün yürütülecek bir mücadele oldugunu kaydetti. Hükümetin bir an önce aklini basina almasini isteyen Agar, “Hükümet bir an evvel aklini basina toplamali, faydasi olmayan, anlami olmayan vakif geçirici islerden derhal temel meseline dönmelidr ve millete güven, huzur ve rahatlik vermelidir. Türkiye’ye meselenin üstesinden gelecegine dair güven vermelidir. Bu sikisik ve güvensizlik ortamina düsmemesinin kabul edilebilirlik tarafi yoktur. Bunun altinda yatan, yönetememe, beceriksizlik ve olaylarin altinda kalmadir.” diye konustu.

Hükümetin olaylari bir baska yerlere atarak sorumluluktan kurtulamayacagini söyleyen Agar, Türkiye’deki her kisiden ve kösesinden hükümetin sorumlu oldugunu kaydetti.

Agar, Semdinli’de yasanan olaylar esnasinda bir polis memurunun arayarak, “‘Ates altindayiz ölüyoruz. Bizi sahip çikmayacaksak gelin cenazemi alin’ dedi. Hakkari valisini ve ardindan emniyet müdürünü aradim. Emniyet müdürü olayi takip ettiklerini söyledi.” dedi. Kendisini polis memurunun 15.29’da aradigini, Emniyet Müdürünü 15.34’te aradigini ve polis memurunun saat 16.51’de kurtuldugu haberinin geldigini kaydetti.

Agar, kendisinin bir siyasi partinin genel baskani ve emniyet teskilatinda uzun süre çalistigina isaret ederek, polis memuru disinda vatandaslarin da kendisini aradigini kaydetti. Bölgeye sefkat ve hizmet heyetlerinin gitmesi gerektigine isaret eden Agar, hükümetin bölgeye 3 yildir gitmedigini ve attigi bir adimin olmadigini öne sürdü.

Agar, Semdinli olaylari ile ilgili yarginin üzerine baski yapilmamasini ve ne çikarsa açiklanmasini istedi. Olaylarin siyasi muhatabinin hükümet oldugunu tekrarlayan Agar, olaylarla ilgili tahkikatlarin sonuçlanmasini beklediklerini kaydetti.

Isviçre maçi öncesinde sonrasinda yasanan olaylarda hükümetin sorumlulugu bulundugunu kaydeden Agar, hükümetin hiç bir seyi yönetemedigini öne sürdü. Agar,

Agar, AIHM’in karariyla ilgili bir soruya ise, meselenin cumhuriyetin ilkeleri, demokrasinin kazanimlari, milletin milli ve manevi degerlerinin baglamindaki bir toplumsal mutabakakla çözülecegini kaydetti. Hükümetin sorunlari toplumsal mutabakatla çözecegini söyledigini belirterek, “Nerede ariyorsunuz toplumsal mutabakati? Bizim bilemedigimiz yerde ariyorsunuz, biz göremedik. Kimseyle diyalog kurdugunuz yok. Dolasiyla hükümetin bu meseleyi çözmekteki güvenilirligi de, agirligi da zedelenmistir. Bütün meseler yeni seçimden sonra gündemde olacak ve çözülecektir” dedi.

Agar, Basbakan Erdogan’in AIHM karari konusunda sivil toplum kurulusu temsilcisi gibi konustugunu öne sürdü. Agar, AIHM kararinin hukuki tesbit oldugunu belirterek, bunun ne derece geçirli olacaginin yasalarda belli oldugunu ifade etti. Milletin basbakan ve hükümetten bu meselenin çözümünü bekledigini belirten Agar, hükümetin ise laf üretmekle mesgul oldugunu ve meselenin çözümünün yeni bir seçim sonrasina kaldigini sözlerine ekledi.