DYP Genel Baskani Agar ‘Ögretmenlerin içinde bulundugu durum 21. yüzyila yakismiyor’

ANKARA - Dogruyol Partisi Genel Baskani Mehmet Agar, ögretmenlerin içinde bulundugu durumun, 21. yüzyil Türkiye'sine yakismadigini belirtti.

24 Kasim Ögretmenler Günü’nde üzerinde durulmasi ve tartisilmasi gereken asil konunun ögretmenlerin yasadigi sorunlar ve bu sorunlarin çözümü olmasi gerektigini belirten Agar, medeniyetin, çagdasligin ve ilerlemenin en önemli kriteri, egitime ve egitimciye verilen önemden geçtigini belirtti.

Agar açiklamasinda daha sonra su görüslere yer verdi: “Türkiye’nin dörtbir yanina bilim isigini götüren ögretmenlerimizin içinde bulunduklari durum, ne yazik ki 21. yüzyil Türkiye’sine yakismamaktadir. Ögretmenlerimiz Türkiye genelinde son derece olumsuz sartlarda mesleklerini icra etmeye çalismaktadirlar. Ögretmenlerin had safhada geçim sikintisi çektikleri, birçogunun ancak ikinci islerle ayakta durabildigi ve egitimdeki olumsuz fiziki kosullarin en fazla onlari etkiledigi ortadadir. Dogru egitim ancak yüksek moralle olur.

Ögretmenlerimizin çok daha uygun kosullarda ve maddi zorluklardan uzak bir biçimde mesleklerini icra etmelerini temin etmek, bütün iktidarlarin boynunun borcudur. Tüm bunlara ragmen bizim ögretmenlerimiz fedakardir, cefakardir ve idealisttir. Gelecegimizi emanet ettigimiz çocuklarimizi önce onlara emanet etmisizdir. Ögretmenine deger vermeyen, ögretmenini el üstünde tutmayan bir milletin gelecege emin adimlarla yürümesi mümkün degildir.

Bizim gelenegimizde, Hz. Ali’nin dedigi gibi, “bize bir harf ögretenin kirk yil kölesi olmak vardir”. Daha dün 22 Kasim 2005 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde menfur bir saldiri sonucu hayatini kaybeden ögretmenimiz Adnan Çelik’e Allah’tan rahmet dilerken, tüm meslektaslarina bassagligi, yarali ögretmenimize ve ögrencilerimize acil sifalar dilerim. Çocuklarimizin gelecegini hazirlayan, onlar için fedakarliklar yapan ögretmenlerimize ve üstelik ilkokul ögrencilerin bulundugu bir okula yapilan bu ve bunun gibi saldirilardan ötürü terörü bir kez daha kiniyor, olayla ilgisi bulunan faillerin biran önce bulunmasini ve cezalandirilmasini temenni ediyorum.

Bu vesilesiyle, görevleri basinda teröre hedef olan tüm sehit ögretmenlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Gelecege dogru yürüyen Türkiye’de ögretmenlerimize olan inancimiz, saygimiz ve destegimiz tamdir.