DYP Lideri Ağar tepkili

Doğru Yol Partisi(DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) tarafından yapılan İş Dünyası Endeks Araştırması'nın sonucunda 'erken seçim istemeyen' işadamlarına tepki gösterdi.

HÜRSİAD tarafından yapılan İş Dünyası Endeks Araştırması’nın(İDEA) İlkbahar 2006 sonuçları Ankara Swiss Otel’de düzenlenen bir törenle duyuruldu. HÜRSİAD tarafından gerçekleştirilen ve Türk iş dünyasının ülke gündemindeki başlıca ekonomik ve politik konular hakkındaki beklenti ve düşüncelerini tespit etmeyi amaçlayan İDEA sonuçlarının kamuoyu’n duyurulması amacıyla düzenlenen toplantıya katılan Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, araştırma sonucunda yargı bağımsızlığına olan inancın düşük oranda çıkmasına değinerek “Demokrasinin temeli bağımsız yargıdan geçer” dedi. Ağar, araştırma sonucunda ‘erken seçim istemeyen’ işadamlarına “Erken seçim istemiyorsanız karşı çözüm üretmeniz gerekir, istemiyorum demek yetmez” diyerek seslendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri Cihan Paçacı ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, yaptıkları konuşmalarda hükümeti eleştirirken Paçacı; uygulanmakta olan ekonomik programın sonuçlarının işadamlarına ve ülke ekonomisine zor günler yaşattığını belirtti.

HÜRSİAD Başkanı Aydın Ateş, 3 aylık periyodlarla düzenli olarak gerçekleştirmeyi düşündükleri bu araştırmalar neticesinde işadamlarının siyasi ve ekonomik gelişmelere karşı tutumlarını belirlemeyi amaçladıklarını kaydetti.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Ege Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi Uluslararaı İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tanju Tosun ise, araştırma sonuçlarının işadamlarının iç ve dış politikaya ilişkin genel eğilimlerine ışık tutar nitelikte olması için çalıştıklarını belirtti.