DYP lideri Ağar topu hükümete attı

Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Mehmet Ağar, Ankara'da düzenlenen Sauna operasyonu ile ilgili soruları cevapsız bırakarak, sorunun muhatabının hükümet olduğunu söyledi.

Ağar, Erdoğan’ın Meşal ile görüşmeyip parti kongrelerinde “Korkmuyorum” şeklinde konuşmasını eleştirdi.

DYP Lideri Ağar, İzmir’den Bursa’ya giderken Pamukçu beldesinde partililer tarafından karşılandı. Balıkesir’de Sebze halinde esnafı ziyaret eden Ağar, Balıkesir’de il başkanlığında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Önce gazetecilerin sorularını cevaplayacağını belirten Ağar, Sauna operasyonu ile ilgili soruların gelmesi üzerine soruların hükümete sorulmasını istedi. Ağar, Türkiye gündemi ile uğraştıklarını belirterek, soruların cevabını ülkeyi yönetenlerin vermesini istedi. Ağar, basın toplantı sonrası da, Jandarma’nın polis bölgesinde Kur’an kursu öğrencilerini fişlemesiyle ilgili olarak, “Bizim zamanımızda böyle bir şey oldu mu ki?” dedi. İlk soru sonrası sanayici ve çiftçinin sorunlarından bahseden Ağar, hükümetin sanayiciyi kötü duruma getirdiğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Ağar, Türkiye’ye davet edilen Meşal’in ziyareti sonrası davete sahip çıkılmadığını ileri sürdü. Misafirin gelmesi sonrasında Meşal’den köşe bucak kaçıldığını iddia eden Ağar, ondan sonra il ve ilçe kongrelerinde “Allah’tan başka kimseden korkmayız.” denildiğini ifade etti. “AK Parti Genel Başkanı’nın birinden korkup korkmaması bizi ilgilendirmez. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı kimseden korkmaz.” diyen Ağar, kimin kimden korktuğunu milletin gördüğünü anlatarak, “Birilerini misafir diye davet edip, ondan sonra birilerinin sözü üzerine onlarla görüşmekten kaçarsan, ‘korkmuyorum’ diye parti kongrelerinde konuşamazsın. Sus bari.” şeklinde konuştu. Ortadoğu topraklarında 400 yıl hüküm süren imparatorluğun sahibi olan Türkiye’nin bölgeyle ilgilenmesinin hakkı olduğunu belirten Ağar, yaşanan son olayı ilgilenme değil refuze edilmek olarak değerlendirdi.

Ağar, “Kalkarsınız ‘parti çağırdı’ dersiniz, parti amblemlerini örtmeye çalışırsınız alelacele. Bu ayıptır. ‘Parti çağırdı’ dersiniz, gidip masrafları Dışişleri Bakanlığı’na ödetirsiniz. ‘Parti çağırdı’ dersiniz, partinin genel başkanı ortada yoktur. Tesadüfen karşılaşmamak için mağazalarda vakit geçirmeye çalışmaktadır. Bunun bir tutarlılığı yoktur. Ondan sonra da bunun adına tutarlı dış politika derseniz millet nezdinde komik olursunuz.” dedi.

Ağar, dış politika konularının ilçe kongreleri yerine mecliste konuşulmasını istedi.