DYP’nin baraj problemi yok

ANKARA - DYP Genel Baskani Mehmet Agar, DYP'nin yüzde 10'luk baraji asma gibi bir probleminin olmadigini belirterek, "Baraj problemi olduguna inanan varsa görevi hemen birakirim" dedi.

Agar, DYP’nin bir takim çevrelerin ortaya attigi gibi baraj problemiyle ugrasmaya vaktinin bulunmadigini kaydetti. Tek hedeflerinin iktidara gelmek oldugunu vurgulayan Agar, DYP’nin baraj problemi varsa bugün görevi birakacagini kaydetti.

Agar, hayatinin hiç bir döneminde tepeden tanzim edilen siyasete merak salmadigini belirterek, tepeden bir takim güçlerin sekillendirmeye çalistigi Türiye’nin içinde yer almadigini söyledi. Agar, siyasette entrika ve farkliliklarin içindeki gelismelere bel baglamadan yollarina devam ettiklerine isaret etti. DYP olarak gerçekler üzerine siyaset yaptiklarina dikkat çeken Agar, kendilerinini islerinin siyasette geçmis dönemlerde yasanan kombizon ve kompozisyonlara var etmek olmadigini söyledi. Agar, DYP olarak islerinin milletin görüslerini ortaya koymak olduguna isaret ederek, dogru bir yolda olduklarini kaydetti.

Agar, arefe ve bayramin ilk günü Dogu Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde yaptigi gezide içinde halkin içinde bulundugu sikintilari yakindan gördügünü belirtti. Agar, ülkenin içinde bulun durumu hükümetin modern iletisimi yöntemleriyle halka farkli olarak yansittigini öne sürdü. AK Parti tarafindan Türkiye’de yeni bir cilali imaj devrinin baslatildigini savunan Agar, iktidarin anlattigi imajin Türkiye gerçekleriyle bagdasmadigini söyledi. Türkiye’nin sorunlarinin çözümünün siyasette oldugunu ifade eden Agar, “Siyaset bu sorunlari asacak gücü göstermelidir. Hayatimizin hiçbir döneminde tepeden tanzim edilen siyasette yer almadik” seklinde konustu.

Agar, hükümetin, gerçeklestiremedigi reformlarla ilgili basarisizligini, laf kalabaligiyla kapatmaya çalistigini öne sürdü. Hükümetin ve hükümeti seven çevreleri isine gelen modellerin, halkin isine gelmedigini dile getiren Agar, sorunlarin Robinson-Cuma iliskisiyle çözülemeyecegine degindi.

Agar, dün gazete sayfalarina yansiyan bir erin sehit olmadan önce ailesi ile yaptigi telefon görüsmesini hatirlatarak, hükümetin sifir olarak aldigi terörü simdiki noktaya gelmesini engelleyemedigini belirtti.

Agar, hükümetin yüksek gelir gruplarinin sözcülügünü yaptigini kaydeden Agar, 30 milyon halkin ise günlük bir kaç dolara denk gelen gelirle geçinmek zorunda kaldigini ifade etti. Agar, AK Parti’yi iktidarar getiren 3 Kasim 2002 seçimlerinin sonuçlarindan ders almdigini, kendisinden önceki iktidarlarin yakalandigi hastaliga yakalandigi söyledi.

Agar, konusmasi sonrasinda partililer bayramlasti. Agar, kendisiyle bayramlasmaya gelen iki çocuga 10’ar YTL bayram harçligi verdi.