E-dernek projesi son aşamaya geldi

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi'nin çalışmalarını yürüttüğü e-dernek projesinde son aşamaya gelindi.

Yeni dernek başvurusu işlemlerinin online olarak takip edilebileceği proje kapsamında Türkiye’nin dernekler haritası çıkarılmış olacak. Sanal alemde işlemlerini takip edecek olan dernekler iş gücü ve zamandan tasarruf sağlayacak.

Türkiye’de 80 binin üzerinde dernek faaliyet gösteriyor. Hazırlanan projeyle elektronik ortama taşınan bu dernekler iş ve işlemlerini online olarak internet üzerinden yapabilecekler. Konuyla ilgili bilgi veren İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı yetkilileri ‘E-Dernek Kurumsal Yazılım Projesi’nin tamamlandığı haberini vererek, görevli personele eğitim verildiğini kaydetti. Eldeki bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılmasıyla hata payının azaldığı görüşünü dile getiren yetkililer, yeni sistemin büyük bir rahatlık sağlandığını dile getiriyor.

Proje tamamlandığında yeni dernek başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar T.C. kimlik numarasıyla internet üzerinden kuruluş bildiriminde bulunabilecek. Kuracakları derneğin adı, faaliyet alanı ve tüzüğünü online olarak Dernekler Dairesi’ne ulaştırmış olan vatandaşlar son olarak bulundukları yerdeki dernekler müdürlüğüne giderek kuruluş işlemlerini tamamlamış olacaklar.

Dernekler yönetmeliğinin 96. maddesine göre defter tutan dernekler ile kamu yararına çalışan derneklerin kayıtları internet ortamına aktarılıyor. Bu çalışma sayesinde dernekler bundan böyle defter tutmak zorunda kalmayacak. Yönetmelik çerçevesinde vermekle yükümlü oldukları belgeleri e-dernek yazılımını kullanarak verecek olan dernekler bu kolaylık sayesinde iş gücünden ve zamandan tasarruf edecek. Uygulama kapsamında dernek yönetimlerinin kullanıcı adı ve şifresi alması gerekiyor. Dernek başkanı veya dernek başkanının yetki vermiş olduğu şahıs www.dernekler.gov.tr adresinden kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme giriş yapabilecek.