E-kayıtta son gün

İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Adana’da 1 Haziranda internet üzerinden başlayan ilköğretim kayıtları bugün saat 24.00’de sona erecek.

E-kayıt için sürenin 1 Haziranda başladığını kaydeden Aktürk, daha önce belirledikleri takvime göre sürenin bugün saat 18.00’de sona ermesi gerektiğini, ancak bugüne kadar kayıt yaptıranların sayısının beklediklerinin altında olduğunu ifade etti. Aktürk, bu nedenle bu süreyi bugün saat 24.00’e kadar uzattıklarını söyledi.

Nizami Aktürk, Adana’da 26 bin 2, Ankara’da 52 bin 573, Eskişehir’de 7 bin 31, İstanbul’da 149 bin 783, İzmir’de de 32 bin 814 olmak üzere toplam 268 bin 203 kişinin kayıt yaptırdığını bildirdi. İnternetten kayıt yaptırmak için velilerin söz konusu illerde bulunmalarına gerek olmadığına işaret eden Aktürk, velilerin herhangi bir yerden ve herhangi bir bilgisayardan, www.meb.gov.tr internet adresinden çocuklarının T.C kimlik numaralarını girerek kayıt işlemlerini gerçekleştirebileceklerini vurguladı. Aktürk, ”Çocuklarının kayıtlarını henüz yaptırmayan velilerin mutlaka bugün kayıt yaptırmalarını gerekiyor. Aksi halde başka türlü kayıt yaptıramayacaklar” dedi.

Kayıt bilgilerini internetten giren velilerin çocuklarının okullara yerleştirme işlemlerinin yarın başlayacağını kaydeden Aktürk, öncelikle velilerin internetten girdikleri bilgilerin muhtarlıklardan kontrol edileceğini belirtti. Aktürk, velilerin, internete girdikleri bilgilerin doğru olmadığının tespit edilmesi halinde, kendi oturdukları yerlerdeki okullara yönlendirileceklerini ifade etti. Veliler, çocuklarının hangi okullara yerleştirildiğini 14 Ağustostan itibaren Bakanlığın internet adresinden öğrenebilecekler.