Ebeveynlerin uyguladığı yanlış tedavi!

Bahara girilmesiyle birlikte bazı çocuk hastalıkları arttı. Bu dönemde ailelerin yaptığı en büyük hata ve doğru tedavi yöntemi...

Bursa’da, ilkbahar mevsiminin kendisini hissettirmeye başlamasıyla birlikte çocuklarda bronşit, bronşiolit, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıkların arttığı bildirildi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bursa’daki Dörtçelik Çocuk Hastanesi, son haftalarda en yoğun dönemlerinden birini yaşıyor. Hafta içinde polikliniklere, mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında ise acil servisine getirilen birçok çocuk, yüksek ateş ve üst solunum enfeksiyonu teşhisiyle tedavi ediliyor.

Hastanenin Başhekimi Uzman Dr. İsmail Özcan, kış aylarının bitmesi ve bahara girilmesiyle birlikte bazı çocuk hastalıklarının rutin olarak artabildiğini söyledi.

Kış aylarında gribal enfeksiyonlara yol açan virüslerin, bazı dönemlerde vücutta kalabildiğini belirten Özcan, bu virüslerin, vücut direncini düşürdüğü çocuklarda bazı hastalıklara neden olabildiğini anlattı. Baharın bu nedenle riskli bir dönem olduğunu vurgulayan Özcan, şunları kaydetti: ”Bahar aylarında bronşit, bronşiolit, sinüzit gibi solunum yolu enfeksiyonları ile orta kulak iltihabına çok sık rastlanabiliyor. Boğazlarda kalan virüsler, zamanla bu rahatsızlıkları ortaya çıkarabiliyor. Rutin bir bahar yoğunluğu yaşıyoruz. Çocuklarda, yüksek ateş, öksürük, mide ağrısı ve kusma görülebiliyor.”

-”HER ÖKSÜRÜKTE ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN”-

Özcan, bu dönemde ailelerin yaptığı en büyük hatanın, bir öksürükte çocuğuna antibiyotik vermesi olduğuna dikkati çekerek, ”Her burun akıntısı, öksürük ya da hapşırmada çocuğa antibiyotik veriliyor. Hekime danışmadan verilen antibiyotik, mikrobun direnç sağlamasına ve zamanla hastalıkla mücadelenin daha zor yapılmasına yol açıyor” dedi.

İlkbahar aylarında çocukların mevsime uygun giydirilmesini öneren Özcan, şu bilgileri verdi: ”Çocuklar, ani sıcak-soğuk değişiminden korunmalıdır. Ne terletecek kadar kalın ne de üşümesine yol açacak kadar ince giydirilmeli. Sıvı gıdalarla beslenmeli ve bol sıvı almasına özen gösterilmelidir. Mevsimsel meyve ve sebzelerle beslenme, çocukların vücut direncini artıracaktır. En önemlisi de çocukların, burun akıntısı, öksürüğü olan ve gözleri kızaran kişilerden ve yaşıtlarından uzak tutulmalarıdır. Mümkün olduğu kadar ortak kullanılan alanlar, lavabo ve havlulara dikkat edilmeli.”