EBSO: TÜSİAD’a anlam veremedik

EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, TÜSİAD heyetinin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının kabul edilmesine tepki olarak ABD'ye planladığı geziyi iptal etmesine anlam veremediklerini söyledi.

Aylık olağan meclis toplantısında konuşan Tiryaki, siyasetçilerin bu konudaki tepkilerinin anlamlı olabileceğini ancak, iş dünyasının Türkiye’nin tezlerinin daha iyi anlatımı yönünde çaba göstermesi gerektiğini ifade etti. Tiryaki, şöyle konuştu:

”Ülkeler arasındaki ilişkilerin gerginleşmesi esnasında ülke siyasilerinin tepki göstermesi, tavır koyması son derece doğaldır. Ama o ülkelerin iş aleminin, özel sektör temsilcilerinin küsmeye hakkı bulunmamaktadır. Dolayısıyla Türk özel sektörünün önemli bir temsil kuruluşu olan TÜSİAD’ın programlanmış ABD ziyaretlerinin iptal edilmesini anlamış değiliz.

Her ne kadar iyi niyetle ve devletimizin politikalarını destekler mahiyette bir karar da olsa TÜSİAD heyetimizin ABD ziyaretinin iptal edilmesi değil, daha geniş bir katılımla çıkarma şeklinde ve gerilen ilişkilerin yumuşatılması amacıyla gerçekleşmesi gerekirdi.”

Tiryaki, Anayasa değişikliği tartışmalarının yeni siyasi gerginlikler doğurmasından endişeli olduklarını, bu kapsamda anayasa değişikliklerinin tek tek onaya sunulmasını daha demokratik olacağına inandıklarını ifade etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise Alsancak Limanı’nın özelleştirme sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu, ihaleye ikinci sırada teklif veren grubun vereceği kararın beklendiğini, özelleştirme yapılmadığı taktirde limana yapılması gereken yatırımın devlet tarafından yapılacağının açıklandığını kaydetti.

-LİMAN YATIRIMI-

Yorgancılar, ”Liman ile ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan düzeyinde yapmış olduğumuz girişimler sonucu 300 milyon dolarlık yatırımın devlet tarafından limana aktarılacağı bilgisi geldi. Umuyoruz ki bundan sonra İzmir, hak ettiği desteği görecek ve hedeflerine ulaşma sansını elde edecektir” dedi.

Meclise konuk konuşmacı olarak katılan Yönetmen Sinan Çetin, İzmir’deki sanayicilerin, televizyon reklamlarını daha iyi kullanması gerektiğini söyledi.

İnternetteki gelişimle birlikte artık reklamların televizyonlara bağımlı kalmadığını belirten Çetin, son dönemde reklam fiyatlarının televizyonlarda yayınlanması ücretlerinde de önemli gerilemeler yaşandığını kaydetti.