Ebu Garib’in kapatma kararı Habib Aktaş’ın babasını umutlandırdı

Amerika'nın işkence görüntüleriyle gündeme gelen Ebu Garib Cezaevi'ni kapatma kararı alması, geçtiğimiz yıl Irak'ta ABD ordusu tarafından öldürülan Habib Aktaş'ın babası Aziz Aktaş'ı umutlandırdı.

15 – 20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul’da HSCB Bankası’nın bombalanması eyleminin sanığı olarak aranırken Irak’ta öldürülen Habib Aktaş’ın, Mardin’in Savur ilçesinde ikamet eden babası Abdülaziz Aktaş, diğer oğlunun da Ebu Garib Cezaevi’nde tutuklu olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanlığı’na başvuran baba Aktaş, oğlunun herhangi bir suçu olduğu takdirde Türkiye’de Türk kanunları karşısında yargılanmasını istediğini aktardı.

Oğullarından Habib Aktaş’ın Irak’ın Felluce kentinde öldürüldüğü haberini geçen yıl aldıklarını, bu yıl ise ikinci oğlu Sadettin Aktaş’ın Ebu Garib Cezaevi’nde tutuklu bulunduğunu öğrendiklerini söyleyen baba Aktaş, oğlunun Irak’a hangi amaçla gittiğini bilmediğini ifade etti.

Aktaş şunları söyledi: “Amerika’nın, Ebu Garib Cezaevi’ni kapatacağını öğrendik. Biz de 3 ay evvel Sadettin Aktaş’ın Irak’taki bu cezaevinde tutuklu kaldığını duyduk. Ebu Garib Cezaevi’nde emsalsiz işkencelerin yapıldığını, televizyonlardan ve gazetelerden öğrendikten sonra artık ne ben ne de annesi sabahlara kadar uyuyamıyoruz. Bizler de Türkiye Cumhuriyeti’nin evlatlarıyız. Hükümetimizden isteğimiz; oğlum Sadettin Aktaş ve dayısının oğlu İbrahim Kuş’un Türkiye’ye getirilerek suçları olduğu takdirde Türkiye’deki yargı organlarının önüne çıkarılarak yargılanmasıdır. Sadettin Aktaş, genç bir çocuktu. Hepimizin evlatları var ve evlat acısının ne olduğunu herkes bilir. Bunlar, Irak’a kandırılarak mı götürülmüş, iş için mi gitmiş, ne olmuş ne bitmiş bilmiyorum. Eğer herhangi kötü bir işte parmağı var ise devletimizin yargısı vardır, gücü vardır. Irak’tan acilen getirilmelerini ve yargının önüne çıkarılmalarını talep ediyorum”

Oğlunun Türkiye’ye getirildikten sonra herhangi bir suçu veya hatası olduğu takdirde cezasını burada çekmesini veya infazı yapılacaksa burada yapılmasını talep ettiğini belirten baba Aktaş, “Şimdiye kadar Sadettin Aktaş’ın hiçbir suçu olmamıştır. Irak’a kandırılarak gitmiş ve orada Amerikan askerleri tarafından yakalanarak Ebu Garib Cezaevi’ne konulmuş. Bu insanlar, bizim evlatlarımızdır. Suçluysa da Türk evladıdır, Türk insanıdır.” şeklinde konuştu.