Ebubekir Beşir serbest bırakıldı

Bali saldırılarından sorumlu tutulan Ebubekir Beşir serbest bırakıldı.

Endonezya’nın turistik Bali adasında 2002 yılında batılıların gittiği bar ve diskoteklere yönelik bombalı saldırılardan sorumlu tutularak 26 ay hapis cezasına çarptırılan Cemaat-i İslamiye Örgütü lideri Ebubekir Beşir (68), mahkumiyetini tamamlayarak bugün tahliye edildi. Başkent Cakarta’daki cezaevinden yüzlerce sevenini tekbirler eşliğinde çıkan Beşir, burada yaptığı açıklamada, Şeriatı savunmaya devam edeceğini, Allah’a şükrettiğini ve kendisini destekleyenlere teşekkür borçlu olduğunu söyledi. Bali’deki saldırılarda toplam 202 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkedeki güvenlik birimleri Beşir’i bir dizi saldırı ile Cemaat-i İslamiye olarak tanımlanan örgütün lideri olmasından dolayı suçluyor. Beşir ise böyle bir örgütün var olmadığını söylüyor. Ebubekir Beşir 200’ü aşkın kişinin ölümüne yol açan Bali saldırılarından dolayı hüküm giyerken, hakkındaki daha ciddi iddialar da somut delil bulunamadığı için düştü.

Bu arada Ebubekir Beşir ‘in serbest kalmasından rahatsız olanların tepkileri Cakarta hükümetine ulaştı. Bali’deki saldırıda pek çok vatandaşını kaybeden Avustralya, Beşir ‘in serbest bırakılmasından duyduğu hayal kırıklığını iletti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack de, Beşir’in serbest bırakılmasından önce yaptığı açıklamada, El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen Cemaat-i İslamiye lideri Beşir’e verilen cezayı çok az bulduklarını, serbest bırakılacak olmasından derin hayal kırıklığı ifade etti. McCormack, böylesi bir saldırıdan suçlu bulunan kişiye bu kadar hafif ceza verilmemesi gerektiğini düşünmelerine karşın, Endonezya adaletine saygı duyduklarını kaydetti.

Cezaevinden serbest bırakılan Beşir’in Cava adasının merkezindeki Solo kentine döndüğü sanılıyor. Beşir’in burada İslam eğitim verdiği bir okulu da bulunuyor.