Ecevit Demirel’le görüştü

Rahşan Ecevit, yeni ittifak arayışı için ilk görüşmesini Demirel ile gerçekleştirdi.

Demirel’in Ankara Güniz sokaktaki evinde gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü. İkili görüşme öncesi basına kısa birer açıklamada bulundu ve soruları yanıtladı. Demirel, görüşmenin başında Ecevit’e Bülent Ecevit’in durumunu sordu. Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit’in durumunun daha iyi olduğunu ve taburcu olmasının beklediklerinden daha kısa sürede gerçekleşeceğini umduklarını dile getirdi.

Rahşan Ecevit, eşinin daha önce sağlı-sollu ittifak fikrinin Türkiye açısından önemli olduğunu dile getirdiğini hatırlatarak, Bülent Ecevit’in hastaneye kaldırılmasının ardından bunu kendisinin devam ettrimeye karar verdiğini dile getirdi. Ecevit, bu doğrultuda bir çok siyasi parti yetkilileri ile görüşmek için randevu talep ettiklerini dile getirirken, ‘Demokratik Toplum Partisi (DTP) ile de görüşür müsünüz?’ sorusuna net bir yanıt vermekten kaçınarak, randevu taleplerine her zaman uygun cevap alınamadığını ve görüşmelere devam edeceğini söyledi. Yarın Baykal ile görüşeceği hatırlatılan ve bu görüşmeden umutlu olup olmadığı sorulan Ecevit, “Umutla değil, görüşmek üzere gidiyorum” dedi.

Demirel ise, bir soru üzerine ittifak arayışlarının nedeninin ‘Türk siyasetinin içinde bulunduğu durum” olduğunu dile getirdi. Demokrasinin güçlü işlemesi için partileri güçlü olması ve oyların bölünmemesi gerektiğini vurgulayan Demirel, Türkiye’de parçalı bir siyaset olduğunu dile getirdi. “Demokrasi kendinden işlemez, işletmek lazım” diyen Demirel, bunu da halkın sağlayabileceğini dile getirdi. “Bu arayışlar AK Parti hükümeti ile mi ilgili” sorusuna ise Demirel, ”O benim söylediğim bir şey değil” yanıtını verdi. Demirel, emekli siyasetçilerin geri dönmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, ”Siyasette emekli olmak yoktur. Siyaset, halka hizmet sanatıdır. Halka hizmeti aklına koyanların, ne zaman ihtiyaç görürlerse hizmete dahil olmaları doğaldır” dedi.

Rahşan Ecevit, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal’ı yarın CHP Genel Merkezi’nde ziyaret edecek.