Ecevit hala arayış içinde

DSP'nin kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit, 'ittifak' arayışlarını bugün Türk İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ı ziyaret ederek sürdürdü.

Merkeze gelerek Genel Başkan Salih Kılıç ile bir süre görüşen Rahşan Ecevit daha sonra basına açıklamalarda bulundu. Eşi Bülent Ecevit’in ‘Cumhuriyet tehlikeye giriyor’ diyerek hastalanmadan bir süre önce ‘ittifak’ fikrini geliştirdiğini söyleyen Rahşan Ecevit, eşinin son yıllarda Türkiye’nin geleceği hakkında büyük endişeler yaşadığını, bu durumdan kurtulmak için ise sağlı-sollu ittifak fikrini düşündüğünü belirtti.

Eşinin bu düşüncelerini hayata geçiremeden rahatsızlandığını dile getiren Ecevit, bu görevi kendisinin üstlenmeye karar verdiğini ifade etti. Bu çerçevede siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine ziyaretlerde bulunmaya devam edeceğine işaret eden Rahşan Ecevit, ittifakın önünde engel olarak duran Seçim Yasası’nın değiştirilerek ittifak yolunun açılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Şimdiye kadar yaptıkları görüşmelerden umutlu olduklarını dile getiren Ecevit, “Ben her zaman çok umutluyumdur” dedi.

Bir gazetecinin Bülent Ecevit’in sağlık durumunu sonması üzerine Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit’in zaman zaman gözlerini açtığını fakat tam olarak kendisine gelemediğini söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da Rahşan Ecevit’in girişimlerinin Türkiye’de siyasal gerilimlerin azaltılması, uzlaşma kültürünün, güven duygusunun ve konuşamayan belirli siyasal grupların da konuşabileceği bir ortamın yakalanmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adayları olup olmadığı yönündeki bir soruya Kılıç, “Bizim adayımız yok. Ayrıca Anayasa’nın belirlediği ilkeler vardır. Önümüzdeki süreçte herhalde o doğrultuda çalışma yapılacaktır. Ancak adaylık konusunda bizim kimseye sözümüz olamaz. Bizim de böyle bir talebimiz yok” diye cevap verdi.