Ecevit Semdinli’de ABD faktörüne dikkat çekti

ANKARA - Eski Basbakan Bülent Ecevit, son zamanlarda Güneydogu'da meydana gelen aci olaylarin arkasinda ABD'nin sagladigi güçle eyleme kalkisanlarin bulundugunu söyledi.

Ulusal Uzmanlar Grubu’nun Kibris konusunda yaptigi toplantinin sonuçlarini açiklamak üzere Oran’daki evinde KKTC 1. Cumhurbaskani Rauf Denktas ile birlikte bir basin toplantisi düzenleyen Bülent Ecevit, gazetecilerin Semdinli olaylariyla ilgili sorularini cevapladi. Semdinli’de baslayan olaylarin çok ciddi boyutlara ulastigini, olaylari devletin izleyemedigini dile getiren Ecevit, “Bazi çevreler, basibozuk bir sekilde bu bölgeyi çok sakincali bir noktaya getirdi” diye konustu.

Bölgeyle ilgili tüm güvenlik tedbirleri alinsa bile asil sorunun ABD’nin Türkiye’yi bagimsizligindan kaybettirmesi oldugunu vurgulayan Ecevit, “Türkiye bugün ABD’nin destegiyle, tesvikiyle meydana gelen bir fiili devletle karsi karsiya birakilmistir. Bu son aylarda Güneydogu’da meydana gelen aci olaylarin arkasinda ABD’nin sagladigi güçle eyleme kalkisanlar bulunmaktadir. Halkimizin ve iktidarin özellikle bu konuya özel bir dikkat göstermesi gerekiyor. Müttefigimiz olan ABD’nin bölünmez bütünlügümüze gereken saygiyi göstermesini saglamamiz lazim” seklinde konustu.

Eski Içisleri Bakanlarindan Saadettin Tantan, Türkiye’ye yönelik bölücü terörü kullanan güçlerin, Semdinli’deki olayda muvaffak olduklarini belirterek, Türkiye’nin psikolojik savasi kaybettigini söyledi. Semdinli’deki olaylarin asil amacinin, bölgede güvenlik tedbirleri almakla yükümlü güvenlik güçlerinin bu provokasyonun içinde oldugunu görüsünü yaymak oldugunu dile getiren Tantan, olaylardan sonra bu görüsün Türkiye ve dünya kamuyonua gündemine geldigine dikkat çekti. Semdinli’deki olaylarin tesadüfi degil, bilinçli bir operasyon oldugunu savunan Tantan, olaylarin gerisindeki amacin güvenlik güçleriyle halki karsi karsiya getirmek oldugunu kaydetti. Güneydogu’da son aylarda meydana gelen olaylarin, istihbarat servisleri arasinda çekismenin bir sonucu oldugunu savunan Tantan, Türkiye’nin bu konudaki psikolojik savasi kaybettigini söyledi.