Eczacı ve hastaları sıkıntıda!

Bazı ilaçlarda kısıtlama getiren kararname, hekimi, eczacıyı ve hastaları canından bezdirdi.

Daha önce bu ilaçlar pratisyen hekimler tarafından reçetelere yazılabiliyordu. Yeni ilaç kararnamesinde, hasta reçetesine hekim üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi koyup bu hastalığa uygun bir antibiyotik yazdığı zaman kurumlar bunu kabul etmiyor. Mutlaka teşhis bölümüne faranjit veya tonsilit olarak belirtilmesi gerekiyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi yazılan tüm reçeteler, kurumların kararnamesine göre eczacılar tarafından kabul edilmiyor. Eczacı bu ilaçları verdiği taktirde ise parasını kendi cebinden ödemek zorunda kalıyor. Böylelikle, pratisyen hekimin yazdığı ilaçlar yeni uygulamalara göre kabul görmüyor. Böyle olunca da hastalar 2. Basamak sağlık hizmeti sunan devlet hastanelerine akın etmek zorunda kalıyor.

Bursa Eczacı Odası Başkanı Deniz İçer, hekim, hasta ve eczacıların haklı olduğunu ifade ederek, yapılacak bir şeyin olmadığını, sorunların yeni uygulamaya konulan sistemden kaynaklandığını ifade etti.

20 yıllık Eczacı Orhan Demir Anıl, bu durumun kendilerini de zorda bıraktığını söyledi. Anıl, kurum tarafından kabul edilmeyen ilacı hastaya verdikları zaman kendi ceblerinden ücretini ödemek zorunda kaldıklarını anlattı.

Doktor Mehmet Ali Dönegel de, bu durumdan bir hayli sıkıntılı. Dr. Dönegel, hastalara hangi ilacı yazacaklarını şaşırdıklarını dile getirerek, “Burada hastamızla mı ilgilenelim, yoksa hastaya hangi ilacı yazacağımızı mı dakikalarca araştıralım. Hastayla ilgilenmekten ziyade hastaya yazacağımız ilacın kabul edilip edilmeyeceğini araştırmakla vakit geçiriyoruz. Bu durum işlerimizi engelliyor.” diye konuştu.

Ahmet T. isimli çalışan, uygulamadan dolayı reçetesine yazılan ilacın verilmediğini anlatarak, “Tekrardan 2. kez doktora giderek durumu anlattım. Yeniden bana reçete yazarak ilacı almamı sağladı.” dedi.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise konuyla ilgili bir yeni bir çalışma yapılacağını bildirdi.