Eczacıbaşı’na ölüm tehdidi! TAKVİM

Ünlü işadamına şantaj! Polis, Bülent Eczacıbaşı'nın bilgisayarını inceliyor Telefon görüşmeleri dinlemeye alındı.

Suç duyurusu

Şantajcılar, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Eczacıbaşı’ndan milyon dolarlar istedi, ölümle tehdit etti. Boyun eğmeyen Eczacıbaşı, bizzat polise giderek şikayette bulundu.

ÇAKAL ŞANTAJI

ORTAĞI olduğu Kanyon’ un açılışından sonra başvurusunu yapan Eczacıbaşı, şantajcıların, “Yatırımının olduğu şehrimizde 2 işadamını öldürttün. Olayı açıklar, seni de vururuz” dediğini anlattı.

AMERİKA’YA GİTTİ

İŞADAMININ bilgisayarı inceleniyor, telefonları dinleniyor. Polis, “Gizli kalsın” dedi. Ancak, işadamı Emniyet’te basınla karşılaştı, olay patladı. Eczacıbaşı, dün oğlunun mezuniyeti için ABD’ye uçtu.

Eczacıbaşı; “Olay doğru. Şu anda uçaktayım. Emre’nin Harvard’dan mezuniyet törenine gidiyorum. Ben ciddiye alsam da almasam da, bana ve grubuma bir ihbar, tehdit söz konusu olduğunda mutlaka adalete bildiririm.” dedi.

Gizlenen şantaj

Emniyet’te görüntülenen Bülent Eczacıbaşı’nın, tehdit edildiği ortaya çıktı Polis, ünlü işadamını adam öldürtmekle suçlayan çetenin peşine düştü.

‘Teşekkür amaçlı değil’

Türkiye’nin en lüks alışveriş merkezi Kanyon’un geçen hafta yapılan açılış töreninden bir gün sonra, Kanyon’un büyük ortağı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Asayiş Şube Müdürlüğü önünde görüntülendi. Medyanın soruları karşısında, Eczacıbaşı, “Açılıştaki güvenlik önlemlerinden ötürü polisimize teşekkür etmek için buradayım” dedi. Ancak, dün Referans gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, köşesinde Eczacıbaşı’nın Asayiş Şubesi’ne gelişinin “teşekkür” amaçlı değil, bir şantaj çetesinin tehditlerinden ötürü olduğunu yazdı.

‘AYRINTILARI BİLİYORUZ’

KİMLİKLERİ henüz belirlenemeyen santajcılar, Eczacıbaşı’yı hem telefonla arayarak, hem de şahsi bilgisayarına elektronik mesaj göndererek tehdit ediyorlardı. Tehdit ise, sızan bilgilere göre yaklaşık olarak şöyleydi: “Yatırımlarının olduğu ilde (Bu ilin Afyon olduğu sanılıyor) 2 işadamını öldürttün. Ayrıntıları biliyoruz. İstediğimiz parayı vermezsen, yaptıklarını bütün Türkiye’ye açıklar, seni de öldürürüz…” İşte bu tehdit ve şantaj mesajlarını alan Bülent Eczacıbaşı, konuyu savcılığa ileterek suç duyurusunda bulundu.

YATIRIM DURDURMA MI?

SAVCILIK gerekli işlemi yaparak dosyayı polise havale etti. Gelişmelerin ardından harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Gasp Büro ekipleri, ünlü işadamının e-posta adresine gönderilen tehdit dolu mesajların kaynağını araştırmaya başladı. Polis, ilk incelemelerde tehdit içerikli telefon ve maillerin İstanbul dışından gönderildiğini belirledi. Anadolu’dan bir kentten gönderildiği tespit edilen maillerle, açılan telefonların nokta adreslerini belirlemeye çalışan polis, şantaj olayının bir yatırım durdurma tehdidi olabileceği ihtimali üzerinde de duruyor!

‘AYNI İŞ KOLUNDAN OLABİLİR’

YAKLAŞIK 1 aydır süren tehditlerin Eczacıbaşı’nın Anadolu’da gerçekleştirdiği bir yatırımın ardından ortaya çıkmasını da dikkate alan polis, “Yatırımları durdurtmak amacıyla yapılmış bir göz dağı şantajı olabilir” diyor. Polis, Bülent Eczacıbaşı’nın Anadolu’da en son gerçekleştirdiği yatırımların şehir ve bölgelerini de incelemeye alırken, “çakal şantajı” olarak adlandırılan tehdidin azmettiricilerinin ünlü işadamıyla aynı iş kolunda iş yapan çevrelerden gelmiş olabileceği de ihtimaller arasında yer alıyor.