Eczacılar Odası Başkanı Özkan: Nüfus kâğıdı olmadan ilaç alınamayacak

Adana Eczacılar Odası Başkanı Ersun Özkan, ilaç almak için eczanelere gelen vatandaşın mağdur olmaması için yanlarında mutlaka nüfus cüzdanlarını getirmeleri gerektiğini söyledi.

Adana Eczacılar Odası Başkanı Ersun Özkan, ilaç almak için eczanelere gelen vatandaşın mağdur olmaması için yanlarında mutlaka nüfus cüzdanlarını getirmeleri gerektiğini söyledi.

Mevcut sistem içerisinde vatandaşların eczanelerden ilaçlarını temin ederken TC kimlik numaraları ile işlem yaptırdıklarını hatırlatan Ersun Özkan, “Birkaç ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başlanacak olan yeni uygulama ile hastalarımız TC kimlik numaralarının yanı sıra cilt no, aile sıra no gibi bilgileri de vermek zorunda kalacak. Aksi takdirde eczacılarımız reçeteler için SGK Medula Eczane Provizyon Sisteminden işlem yapamayacak, reçeteyi karşılayamayacaklardır.” dedi.

Eczacılar Odası Başkanı Özkan, ilaçların, hasta ya da hasta yakını dışındaki kimseler tarafından alınmasını önlemek amacıyla bu uygulamaya geçildiği ifade edilse de ilaca ulaşım sırasında bürokrasiden bunalan vatandaş ve eczacıları yeni bir uygulama beklediğini aktardı. Hastaların Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemesi gereken muayene ücretlerinin eczaneler tarafından tahsil edilmesini eleştiren Özkan, “SGK tahsildarlığının yaptırıldığı eczanelerimiz hasta ve hasta yakınları ile karşı karşıya gelmişti. Şimdi bu yeni uygulama ile nüfus kâğıdı olmayan hastaların ilaçlarını eczanelerden alamayacağı ve vatandaş ile eczacılarımızın karşı karşıya geleceği bir uygulama olacaktır.” diye konuştu.

NÜFUS CÜZDANI UYGULAMASINDA ECZACININ HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR
Özkan konuyla ilgili şunları söyledi: “İlerleyen günlerde vatandaşlarımızın ilaca ulaşımında sorun yaşamaması adına eczanelere tedavileri için gerekli ilacı almaya giderken mutlaka nüfus kâğıtlarıyla gitmeleri gerekmektedir. Ayrıca gerek hasta muayene ücretlerinin eczaneler tarafından tahsil edilmesi gerekse ilaç alırken nüfus kâğıdı bulundurma zorunluluğu SGK uygulamaları sonucudur. Bu uygulamaların eczacılarımız ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Halkımızın ilaca ulaşımını zorlaştıran, hasta ile eczacı arasında ilaç danışmanlığı dışında muayene ücreti tahsildarlığı gibi paranın ve bürokratik işlemlerden kaynaklı olumsuzlukların yaşanmasını istemediğimizi, hastalarımızın ilaca kolay, ucuz ve güvenli bir şekilde ulaşmasını birincil görevimiz olarak gördüğümüzü tüm vatandaşlarımızın bilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.