Eczanelerde yılbaşı kaosu yaşanabilir

Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK'nın tek çatı altında birleşmesi çalışmaları kapsamında, “Ortak Provizyon Sistemi”ne geçiş nedeniyle 31 Aralık akşamı eczanelerde uygulanan sistem kapatılacak.

Türkiye genelinde Emekli Sandığı ve SSK ile anlaşmalı serbest eczanelerin 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle “Ortak Provizyon Sistemi”ne geçecekleri, sisteme geçiş nedeniyle 31 Aralık akşamı eczanelerde halen uygulanan sistemin kapatılacağı, bu yüzden bazı sıkıntılar yaşanabileceği bildirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Türk Eczacılar Birliğine (TEB) dün gönderdiği yazıda, Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’nın tek çatı altında birleşmesi çalışmaları kapsamında, pilot uygulamasına 1 Aralık tarihinde Ankara’da başlanan ”Ortak Provizyon Sistemi”nin, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren ülke genelinde Emekli Sandığı ve SSK ile anlaşmalı serbest eczanelerde uygulanmaya başlanacağını duyurdu.

Bu nedenle 31 Aralık’ta saat 19.00’da hale uygulanan sistemlerin “yedekleme için geçici süre” kapatılarak bilgi aktarım işleminin yapılacağına işaret edilen yazıda, birlik üyesi serbest eczacıların bilgilendirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması uyarısında bulunuldu.

İnternet sitesinden “Bayramda Nöbet Tutacak Meslektaşlarımızın Dikkatine” başlığıyla bakanlığın yazısını üyelerine duyuran ve yapılması gereken işlemler hakkında bilgi veren Bursa Eczacı Odası Yönetim Kurulu da, Emekli Sandığı ve SSK provizyon sistemlerinin birleştirilmesi nedeniyle hizmet aksaması olabileceğine işaret etti.

Eczacıları, hizmet aksaması durumunda hasta ya da hasta yakınları ile polemiğe girilmemesi için gereken hassasiyetin gösterilmesi konusunda uyaran yönetim kurulu, ilaç sunumunun durmaması için gayret sarf edilmesini, konuyla ilgili hazırlanan metnin çoğaltılarak birer örneğinin, “yaşanan olayı kavrayamayan” kişilere bilgilendirme amaçlı verilmesini istedi.

Bursa Eczacı Odası Başkanı Deniz İçer de konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bu geçiş sırasında yeni yıl ve Kurban Bayramı tatili nedeniyle sadece nöbetçi eczanelerin hizmet verir durumda olacağını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Eczacılar provizyondan hizmet alamadığı için hastaların ilaca ulaşımında sıkıntılar yaşanabilecektir. Oluşabilecek olası hasta mağduriyeti ve şikayetlerinin gerekçesi bu uygulamadır. Eczacılarımız sağlık hizmetinin devamlılığını sağlamak adına ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerdir. Ancak yaşanabilecek sıkıntılarda eczacıların bir sorumluluğu olmayacaktır” dedi.