Edebiyatımızda çocuk söyleşisi ilgi görmedi

Adana Sokak Çocukları Derneği'nce düzenlenen "Edebiyatımızda çocuk" konulu söyleşi sokak çocuklarının olmadığı bir ortamda yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak Dr. Ebru Deretarla Gül, Prof. Dr. Çetin Derdiyok, Sabit Kemal Bayıldıran, Saba Kırer, Zafer Doruk katıldı.

500 kişilik salonda konuşmacıların dışında dinleyici olarak 21 kişinin bulunması Dernek Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu’yu da üzdü. Sokak çocuklarının dinleyici olarak katılmadığı söyleşide bu durumu Prof. Dr. Aksu, toplumun edebiyata ve okumaya ilgisiz kalmasına bağladı. Aksu, “Konusunda uzman kişilerin katıldığı söyleşinin gereken duyurusu yapılmasına rağmen toplumun edebiyata ve okumaya ilgisizliği ortada. Okumaya önem verseydik çocuklar sokaklarda yaşamazdı. Büyükler okusaydı çocuklar da onların izinden gidecekti.” dedi.

Söyleşide Ebru Deretarla “0-6 yaş grubunda kitap”, Prof. Dr. Çetin Derdiyok “geçmişten günümüze çocuk edebiyatı”, Sabit Kemal Bayıldıran “şiirimizde çocuk”, Saba Kırer “roman ve öykülerde çocuk”, Zafer Doruk ise “ustaların çocuğa bakışı” konusunda görüşlerini dinleyicilere aktardı.