Edip Başer: “ABD K. Irak için Türkiye’den toprak istiyor!”

Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde bağımsız bir Kürt oluşumunu kabullenmeli.

“ABD ve İsrail için ideal çözüm; Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde bağımsız bir Kürt oluşumunu kabullenmesi, onunla iyi ilişkiler tesis etmesi ve hatta mümkünse bu oluşuma Güneydoğu Anadolu’dan bir miktar toprak vererek onu mutlu etmesidir.

Ancak Türkiye’nin bu konudaki duyarlılığını çok iyi bilen ABD ve İsrail’in zamanı gelmeden böyle bir talep veya bunu çağrıştıracak imada
bulunmaları beklenmemelidir” dedi.

Şişli’deki Beykent Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nde, Yeditepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Emekli Orgenaral Edip Başer, İsrail Başkonsolusu Mordehai Amihai, Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Aras ve Yard. Doç. Dr. Sait Yılmaz tarafından “Türkiye-İsrail İlişkileri” başlıklı bir konferans verildi.

İsrail’in bölgedeki varlığının meydana getirdiği çatışma ortamından Türkiye’nin olumsuz etkilendiğini dile getiren Başer, “Şimdi burada, olumlu bir Ortadoğu resmi çizdiğini söyleyemeyeceğim. ABD, bölgedeki çıkarlarının korunmasını garanti altına almadan bölgeyi tümüyle terk etmeyecektir” diye konuştu. Başer, ABD ve İsrail’in stratejik çıkarlarını korumada Türkiye’nin yerini alacak bir başka müttefikin şu anda görünmediğini ancak önümüzdeki süreçte Irak’ın kuzeyindeki Kürt yönetimi ve Irak merkezi yönetiminin aday haline gelebilecek oluşumlar olduğunu savundu.

“Türkiye’nin yerini alabilecek bir müttefik bulunsa dahi İsrail’in; siyasi, ekonomik ve duygusal bağları nedeniyle Türkiye’yi bütünüyle dışlayacağını sanmıyorum” diyen Başer, “ABD ve İsrail için ideal çözüm; Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde bağımsız bir Kürt oluşumunu kabullenmesi, onunla iyi ilişkiler tesis etmesi ve hatta mümkünse bu oluşuma Güneydoğu Anadolu’dan bir miktar toprak vererek onu mutlu etmesidir. Ancak Türkiye’nin bu konudaki duyarlılığını çok iyi bilen ABD ve İsrail’in, zamanı gelmeden böyle bir talep veya bunu çağrıştıracak imada bulunmaları beklenmemelidir” ifadelerini kullandı. Yaşanan sürecin sonuna gelindiğinde bugünkünden farklı bir Ortadoğu haritasının ortaya çıkacağını söylemenin ‘falcılık’ sayılmaması gerektiğine vurgu yapan Başer, “Türkiye’yi yönetenlerin ve Türk ulusunun, bu olasılıklara her bakımdan hazırlıklı olmaları gereğini vurgulamak istiyorum” dedi.

“TÜRKİYE, ILIMLILAR KAMPINDA”

Ortadoğu’ya bugün bakıldığında bölünmenin, İsrail ve Araplar veya İsrail ve Filistinliler arasında değil, radikaller ile ılımlılar arasında olduğunu savunan İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Mordehai Amihai ise, “Radikallerin başında İran, Suriye, Hizbullah ve Hamas; bölgede istikrar ve barış için çalışan ılımlılar kampında ise Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan gelmektedir” şeklinde konuştu. İran’ın terörü desteklediğini iddia eden Amihai, “İran, nükleer silah çalışmalarına uluslararası kuruluşların baskıları sonucu ara verdi. Ancak tehdit halen sürmektedir. İslam devrimini ihraç etmek istediğini saklamayan İran, bu amaçla nükleer silah çalışmaları yapmakta ve terörü desteklemektedir” ifadelerini kullandı.