Edirne’de Balkan Çocuk Şenliği

Edirne Valisi Mustafa Büyük ve İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci, 1. Balkan Çocuk Şenliği etkinliklerini protokolden değil vatandaşlar arasında izledi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle davet edilen 5 ülke ile 3 komşu ilin ilköğretim öğrencileri şehrin en işlek caddelerinden biri olan Saraçlar’da sahne aldı. Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Makedonya ve Kosova’nın yanı sıra komşu illerden Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’den çocuk ekipleri Edirne’ye geldi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından misafir edilen 175 öğrenci ve 50 civarında rehber öğretmen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Saraçlar’da prova yaptı. Cadde ortasında oluşturulan platformda sahneye çıkan öğrenci grupları yaşadıkları yörelerin halk oyunları gösterisini izleyenlere sundu.

Yerli ve yabancı öğrencilerin sahne performansı kısa süre içerisinde caddede yoğun bir kalabalığın oluşmasına neden oldu. İzleyiciler arasına daha sonra Edirne Valisi Mustafa Büyük ve İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci katıldı. İzleyicilerin ortasına kadar ilerleyen vali ve milli eğitim müdürü öğrencilerin gösterdiği performansa izleyicilerle birlikte alkış tuttu.

Vali Mustafa Büyük, çocukların ulusal egemenlik haftası etkinlikleri kapsamında geldiğini, ancak ilk kez bunu Balkan Çocuk Şenliği haline getirdiklerini söyledi. Şimdiye kadar TRT Çocuk Şenliği olarak kutlandığını belirten Büyük, “Ancak bizimkisi geleneksel olmaya aday. Balkanların, Rumeli’nin eski bir başkenti, tüm Balkanlara hitap eden bir şenlik düzenlenmiş oluyoruz.” dedi.

Bir soru üzerine Vali, halkın arasında kendini daha huzurlu hissettiğini belirtti. Büyük, “Bizim halkla her şeyimiz beraber. Gönlümüz beraber. Hiçbir farkımız yok. Protokol bizi aslında rahatsız ediyor. Halkın için daha sıradan görünmek beni daha çok mutlu ediyor. En tabii olanı da bu.” diye konuştu.