Edirne’de doğalgaz sevinci

Edirne'nin Süloğlu ilçesine bağlı Geçkinli köyü yakınlarında 2005 yılında doğal gaz bulunan ''Batı Umur-1'' kuyusunda yeterli rezervin olduğu belirtildi.

Merty Energy’nin Mühendislik Operasyonlar Müdürü Tayfun Atalay, yaptığı açıklamada, 8 Aralık 2005 tarihinde açtıkları ”Batı Umur-1” kuyusunda indikleri bin 52 metrede doğal gaza ulaştıklarını ve buldukları gazı yeni test ettiklerini söyledi.

”Batı Umur-1”de yapılan test çalışmasında, verilen emeğin ve harcadıklarının karşılığını alacak miktarda doğal gaz rezervinin tespit edildiğini ifade eden Atalay, bir süre önce açtıkları ”Köyüstü-1” kuyusunda buldukları doğal gazın da test sonucunun olumlu olduğunu bildirdi.

Şu ana kadar bölgede açtıkları ”Batı Umur-1” ve ”Köyüstü-1” kuyularındaki doğal gazının yeterli miktarda olduğunu vurgulayan Atalay, ”İki kuyunun doğal gazı istediğimiz miktarda. Açmış olduğumuz (Arpacı-1) kuyusunda yapacağımız test sonuçları da olumlu çıkarsa bölgede doğal gaz üretim tesisleri kurulacak. Ardından da yakın bölgedeki sanayi ve yerleşim yerlerine doğal gaz verilmeye başlanacak” dedi.

Atalay, yörede açtıkları 3 kuyunun yanı sıra 2 kuyu daha açılacağını kaydetti.