Edirne’de hasar tespit çalışmaları bitirilemedi

Edirne'de yaşanan sel felaketinin üzerinde 27 gün geçmesine rağmen İl Hasar Tespit Komisyonu tarafından hasar tespit çalışmaları bitirilemedi.

İl Kriz Masası Başkanı ve Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmeli, kriz masasına 500’ün üzerinde dilekçe ile müracaat yapıldığını ve şu ana kadar 320 mülk sahibinin zarar tespit çalışmasının tamamlandığını söyledi.

Tespit çalışmalarında bilirkişi olarak ikinci el eşya satan kişilerden yaralandıklarını ifade eden Sürmeli, Cihan muhabirine şunları söyledi: “Selden dolayı zarar gören ve kullanılamaz durumda olan eşyaların ortalama değerini tespit ediyoruz. Bize ulaşan başvuruları tek tek bütün titizlikle yerinde inceliyoruz. Şu an bir rakam söylemek doğru olmaz.”

Sel mağdurlarına Edirne Valiliği olarak günlük yaşantılarını sürdürebilmeleri için ilk olarak 500 YTL para yardımında bulunduklarını vurgulayan Sürmeli, ilerleyen günlerde de 500 YTL daha para yardımı yapacaklarını söyledi. Evleri zarar gören oturulamaz durumda olanlara ise evlerinin onarım ve tamirinin yaptırılacağını dikkat çeken Sürmeli, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından evleri zarar görenlerin evleri onarılacak. Bizim kendi inşaat ustalarımız ilk önce hasar tespit çalışması yapacaklar. Daha sonra vatandaşa biz malzeme yardımında bulunacağız.” şeklinde konuştu.

Kızılay tarafından Karaağaç semtinde oluşturulan çadır kent sakinleri ise, bir an önce evlerine geri dönmek istediklerini belirterek, “Çadırda yaşamak istemiyoruz. Ne biz banyo yapabiliyoruz, ne de çocuklarımız yapabiliyor. Herkes bitlenmek üzere. Biz bir an önce evlrimize geri dönmek istiyoruz. Zarar gören evlerimizi tamir etsinler.” diye konuştular.