Edirne’de kuyumculara alarmlarinizi yeniletin uyarisi

Edirne Kuyumcular Dernegi eski Baskani Kenan Yakar, kentte faaliyet gösteren kuyumcularin güvenlik sistemlerinin yenilenmesi için çalismalar baslattiklarini belirtti.

Yakar, yurt genelinde son günlerde artan kuyumcu soygunlarinin kendilerini tedirgin ettigini ifade etti. Dernek, güvenlik sistemleri bulunan kuyumculara sistemlerini yeniletmeleri için, güvenlik sistemi olmayanlara da bu sistemi ivedi olarak kurmalari gerektigi konusunda birer yazi göndererek tedbirlerini almalari yönünde uyarida bulundu.

Her kuyumcu dükkaninda mutlaka alarm, güvenlik ve kamera kayit sisteminden olusan 3’lü sistemi mutlaka kurmalari gerektigini belirten Yakar, sunlari söyledi: “Edirne sinirlari içinde Dernege bagli olarak faliyet gösteren 44 üyemiz var. Bu üyelerimize, ülke genelinde son günlerde artan kuyumcu soygunlari konusunda tedbirli ve dikkatli olmalari gerektigini söyledik. Ayrica, arkadaslarimizin mevcut güvenlik sistemlerini tekrar yeniletmeleri gerektigini bir yaziyla belirttik.”

Bir kuyumcu dükkaninin olmazsa olmazlarindan olan kamera kayit sistemini Edirne’de yayginlastirmaya çalistirdiklarini dikkat çeken Yakar, “44 üyemiz arasinda kamera kayit sistemi sadece 2 üyemizin isyerinde kurulu ve faaliyette. Bu Edirne için ve özellikle kuyumcular için çok büyük bir eksiklik. Dernek olarak ilk etapta bu kamera kayit sisteminin kullanimini yayginlastirmak için çalismalar baslattik. Söz konusu bu sistemin toplam maliyeti bin 700 Dolar ile 2 bin Dolar arasinda degisiyor.” dedi.

Edirne Emniyet Müdürü Hanefi Avci ise, kentte faliyet gösteren kuyumcularin hirsizlik, dolandiricilik ve çesitli soygunlara karsi tedbirli olmalari gerektigi konusunda Kuyumcular Dernegi’ne gerekli uyarilarda bulunduklarini belirtti. Kuyumcularin güvenlik sistemlerinin Emniyet ile baglantisinin Bakanlar Kurulu karariyla özel güvenlik sirketlerine devredildigini ifade eden Avci, “Kuyumcularin alarm sisteminin Emniyet ile baglantisi kesilerek özel güvenlik sirketlerine verildi. Trakya bölgesinde faaliyet gösteren kuyumcularin alarm sistemleri Tekirdag’da özel bir sirkete bagli. Herhangi bir soygun olayinda alarm sistemi ilk olarak Tekirdag’da bulunan sistemde sinyal veriyor. Söz konusu bu sirkette kuyumcularin bagli bulunduklari Il Emniyet Müdürlügünü bilgilendiriyor. Bizde Emniyet Müdürlügü olarak ivedi bir sekilde olaya müdahale ediyoruz.” seklinde açiklamada bulundu.

Her kuyumcu esnafinin ilk etapta kendi güvenlik tedbirlerini almalarinin kendi yararlarina olacagini belirten Avci, dükkanin içini ve cadde üzerini genis açidan görebilen kamera kayit sisteminin mutlak takilmasi gerektigini söyledi.