Edirne’de Tunca Nehri taştı

Tunca Nehri, sağanak ve karın erimesi sonucunda yatağından taştı. Edirne'deki Fatih, Kanuni ve Yalnızgöz köprüleri yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Tunca Nehri’nin yatağının dar olan kısımlarından nehir suları taşarak çevreye yayılmaya başladı. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin de yapıldığı Er Meydanı’nın bulunduğu Sarayiçi mevkisi ile Yenimaret Mahallesi’ni bağlayan Tunca Nehri üzerindeki Fatih Köprüsü’nün gözlerini dolduran sular, köprü çevresinden akmaya başladı. Taşkın suları Sarayiçi’ndeki Balkan Şehitliği’ne doğru yayılıyor.

Tunca Nehri üzerindeki tarihi Fatih, Kanuni ve Yalnızgöz köprüleri polis tarafından yaya ve araç trafiği geçişine kapatıldı. Polis ekipleri köprü başlarında durarak, geçişleri önlüyor.

Meriç Nehri’nde ise debinin artmasına rağmen taşkın tehlikesi oluşmadı.

Edirne Valiliği Kriz Merkezi, nehirlerdeki yükselmeye sağanak ve karın erimesiyle henirlere akan suyun neden olduğunu belirterek, Tunca’daki yükselmenin devam edeceğini belirtti.

Yetkililer, Bulgaristan’la devamlı irtibat halinde olunduğunu ve Bulgaristan’ın nehirlerde aşırı su artışına neden olacak baraj kapaklarını açmasının söz konusu olmadığını da kaydetti.

Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü, Tunca Nehri’nin debisini 142 metreküp/saniye, Meriç Nehri’ninkini ise 363 metreküp/saniye olarak ölçtü. Dünkü ölçümlere göre Tunca’da 32 metreküp/saniye, Meriç Nehri’nde ise 150 metreküp/saniye artış kaydedildi.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, bugün kentte öğleden sonra karla karışık yağmurun beklendiğini bildirdi.