Edirne’de yagislar hayati olumsuz etkiledi

EDIRNE - Saganak yagisin etkili oldugu Edirne'de, su dolu çukura düsen minibüsteki yolcular uzun süre kurtarilmayi bekledi.

Edirne’de saganak yagis, kentte yasami olumsuz etkiledi. Yagis nedeniyle yollar çöktü, çok sayida kaza meydana geldi ve göle dönen cadde ve sokaklarda araçlar yollarda kaldi.

Fatih Mahallesi’nde Ercan Yavuz’un kullandigi 22 M 0132 plakali minibüs, içindeki 9 yolcuyla birlikte Tahsin Sipka Caddesi’nde Edirne Belediyesi’nin altyapi çalismalari için açtigi ve yagis nedeniyle çöken çukura düstü. Sürücü ve 9 yolcu, minibüsün kapilarinin açilmamasi nedeniyle uzun süre kurtarilmayi bekledi. Edirne Soförler ve Otomobilciler Odasi’ndan gelen çekici minibüsü kurtarmak için çalisma baslatti. Büyük panik yasayan yolcular, içinde bulunduklari minibüsün kurtarilmasini korku içinde bekledi. Araç, vatandaslarin da yardimlariyla düstügü yerden çikarilarak, içindeki tahliye edildi. Yolcular baska bir minibüse aktarildi.

Bu arada yagis nedeniyle Atatürk Bulvari, Ilhami Ertem Caddesi, Il Özel Idare Müdürlügü önündeki su birikintisi ve logarlarin tasmasi ve çesitli kazalarin meydana gelmesi sonucu trafik güçlükle saglandi. Göle dönen cadde ve sokaklarda çok sayida araç sular içinde kalirken, araçlar sahipleri tarafindan itilerek kurtarildi.

D-100 karayolunda pancar yüklü kamyon ile otomobilin çarpismasi sonucu meydana gelen kazada 1 kisi yaralandi. Kamyonun devirlmesi sonucu yola saçilan pancarlar nedeniyle karayolu bir süre trafige kapatildi. Edirne’den Havsa istikametine giden Ayhan Bircan yönetimindeki 34 CHU 31 plakali pancar yüklü kamyon, kontrolsüz olarak yola çikan sürücüsünün ismi ögrenilemeyen 22 HZ 866 plakali otomobile çarpti. Çarpmanin etkisiyle pancar yüklü kamyon devrildi. Kazada, otomobil sürücüsü hafif sekilde yaralandi. Devirlen kamyonda bulunan pancarlar karayoluna saçilirken, yol bir süre trafige kaptildi. Karayoli pancarlarin temizlenmesi ve kaza yapan araçlarin kaldirilmasinin ardindan kontrollü olarak trafige açildi.

Edirne Meteoroloji Müdürlügü yetkilileri, son 24 saatte metrekareye 16 kilogram yagis düstügünü ve bu aksamdan itibaren hava sicakliginin 6-8 derece düsecegini, yarin bölgede kar yagisi beklendigini açikladi.

Bu arada, Edirne’de oynanmasi gereken amatör küme futbol müsabakalari yagis nedeniyle hakemler tarafindan iptal edildi.