Edirne’deki selin zararı 100 milyon YTL’yi aştı

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, Edirne’deki sel felaketi sebebiyle zararın ilk tahminlere göre, 100 milyon YTL’yi geçtiğini bildirdi

Yetkin, şunları kaydetti: “Zararın büyüklüğü göz önüne alındığında, hükümetin bölgedeki çiftçilere Afet Fonu’ndan acil olarak yardım yapması ve zarar gören çiftçilerin Bağ-Kur primleri ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının ertelenmesi zorunlu görünmektedir.” Nehir taşkınlarında zarar gören vatandaşlar ve çiftçiler için yardım kampanyası başlatıldı. Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, nehir taşkınlarında Tunca ve Meriç Nehri kenarlarında bulunan tarım alanlarının tamamen sular altında kaldığını söyledi. Çiftçinin bu yıl tarlasından ürün alamayacağını belirten Yardımcı, “Olan yine çiftçimize oldu.” dedi. Taşkın bölgesinde incelemelerde bulunan Vali Nusret Miroğlu, tahmin edilenden çok daha fazla zarar olduğuna dikkat çekti. Miroğlu, “Bölgeyi afet bölgesi ilan edemiyoruz. Afet bölgesi ilan ettiğimizde buradaki yerleşim yerlerinin hepsini yıkmamız gerekiyor. Geçen yılki taşkınlarda vatandaşın zararını karşılamakta güçlük çekmiştik. Bu yıl herkese yardım yapılacak.” dedi. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de taşkınlardan zarar gören çiftçilerin tüm zararlarının karşılanacağını bildirdi.

Bulgar bakandan kuru bir özür

Resmî bir ziyaret için başkent Ankara’da bulunan Bulgaristan Savunma Bakanı Veselin Bliznakov ise felaketin, Türkiye ve Bulgaristan dışındaki komşu ülkeleri de etkilediğini ifade etti. Bliznakov, “Edirne’deki sel felaketi dolayısıyla üzgünüm. Bulgaristan’da da birçok bölge sular altında. Doğayla mücadele etmek çok zor.” demekle yetindi.