‘Edirne’deki taşkınlar senaryo haline geldi’

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Edirne'de yaşanan nehir taşkınlıklarının doğal afet olmadığını belirterek, "Bu her yıl yaşanan senaryo haline geldi, hangi şartlar altında nasıl ortaya çıkacağı belli." dedi

Baykal ve milletvekilleri askeri zırhlı araçla Karaağaç semtini gezdi.

Nehir taşkınlarının her yıl yaşanan senaryo haline geldiğini ifade eden Baykal, Edirne’nin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi. “Edirne kadere teslim edilmiş bir görüntü veriyor” diyen Baykal, “Maalesef burada yaşanan bu olaya doğal afet demek mümkün değil. Beklenmeyen düzeydeki yağışlar dolayısıyla bazı bölgelerde doğal afetler yaşanabiliyor, sel yaşanabiliyor. Edirne’de yaşanan bu olaya doğal afet demek mümkün değil. Bu her yıl yaşanan senaryo haline geldi. Hangi şartlar altında nasıl ortaya çıkacağı belli. Buna karşı hiç bir hazırlık yapılmıyor. Edirne kadere teslim edilmiş bir görüntü veriyor. Bu bizi çok derinden üzüyor. Bulgaristan baraj kapaklarını açtığı takdirde sular nehirlerin yatakları da dolu olduğu için nehirlerde taşınamıyor.” dedi.

Gelen suları da değerlendirecek, toplayacak bir altyapıda bulunmadığı için köylerin, ekili araziler, evler, yollar su baskını altında kaldığını dikkat çeken Baykal, “Çok üzücü ve utandırıcı bir manzarayla karşı karşıyayız. Edirne’ye helikopterle geldik. Selimiye Camisi’nin yanından geçtik. Selimiye’yi gerçekleştiren bir milletin Bulgaristan ve Yunanistan’ın bıraktığı suları yatağında akıtmayı başaramamış olmasını kabul etmek mümkün değil. Çok üzücü bir durum. Türkiye’nin bunu halledebilecek gücü var. Deneyimli kuruluşları var. Tarihi mekanlar sular altında. İnsan tarihine bir karşı görevini yapmamış millet haline dönüşmüş duygusuna kapılıyor. Bulgaristan ve Yunanistan kendi sularını kontrol ediyor, barajlarında tutuyor, yağış belli bir düzeyin üstüne çıkınca baraj kapaklarını açıyor. Sonra biz perişan oluyoruz. Bu olacak iş değil. Edirne’yi boynu bükük kaderine terk edilmiş bırakamayız. Bir büyük medeniyet ve tarih merkezi. Zararlara son vermek için bölge kesinlikle afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Edirne Valisi Nusret Miroğlu da, zarar tespitinin yapılabilmesi için sulatın tamamen çekilmesi gerektiğini söyledi. Zararın beklenenden çok fazla olduğuna dikkat çeken Miroğlu, “Biz bu kadarını beklemiyorduk. Can kaybı olmadan atlattığımıza seviniyorum.” dedi.

DSİ 11. Bölge Müdürü Numan Gündüz, Tunca nehri üzerine yapılması planlanan Su akacağı barajının taşkınları önlemeyeceğini söyledi. Gündüz, “Su akacağı barajı ancak Tunca nehrinin suyunu toplayabilir. Baraj kesin çözüm değil. Taşkınlar yine olur.” ifadesini kullandı.

Bulgaristan’ın bırakılan su rakamı konusunda çelişkili rakamlar verdiğini vurgulayan Gündüz, “Barajın belli bir doluluk oranı vardır. Bu doluluk oranı aşıldığı zaman su belirli aralıklarla bırakılması gerekiyor. Bulgaristan bu doluluk oranını tam ağzına kadar doldurmuş ve bir anda suyun hepsini bırakıyor. Kesin çözüm olarak Bulgaristan’ın bu doluluk oranına dikkat etmesine bağlı, aksi takdirde taşkınlar devam eder.” diye konuştu. Türkiye’nin 2003 yılından itibaren yağışlı bir atmosfere girdiğini söyleyen Numan Gündüz, “2003 yılından önce kurak atmosferdeydi. Bu yağışlı atmosfer 5- 10 yıl daha devam eder.” dedi.