Edremit Alman kardeşlerini ağırladı

Balıkesir'in Edremit ilçesiyle Almanya'nın Kamp-Lintfort şehri arasında bir süre önce başlayan kardeşlik görüşmeleri, protokol imzalanmasıyla mutlu sona ulaşıyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesiyle Almanya’nın Kamp-Lintfort şehri arasında bir süre önce başlayan kardeşlik görüşmeleri, protokol imzalanmasıyla mutlu sona ulaşıyor. Edremit Belediyesi’yle protokol imzalamak üzere Essen eyaletine bağlı Kamp-Lintfort’tan gelen 20 kişilik heyet, Kaymakam Osman Tunç ve Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ayrı ayrı misafir edildi.
İlk olarak Başkan Kılıç’ı ziyaret eden heyetle Edremitliler, belediye meclis salonunda tanışma görüşmeleri yaptı. Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Alman misafirler ve Kılıç, bu kardeşliğin birbirine yakın iki ülke insanını biraz daha yaklaştıracağı görüşünde hemfikir olduklarını bildirdi. Başkan Kılıç, yaptığı açıklamada, “Kamp-Lintfort, üniversiteler şehri olarak planlanmış. Bizim de Edremit için bu yönde çalışmalarımız var. Bir tane özel üniversite projemiz bulunuyor. Balıkesir Üniversitesi Rektörü’yle görüştük, sosyal alanda bir fakülte kurulacak. Makro alandaki bu kardeşliği, şehir anlamında belediye olarak devam ettirmeyi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.
Misafir heyet adına konuşan Kamp-Lintfort Belediye Başkanı Christoph Landscheidt ise tekrar Edremit’e gelmekten çok mutlu olduğunu söyledi. Landscheidt, “Daha önce 2009 yılında gelmiştik. Buraları gördük, çok beğendik, hattâ hayran kaldık. Almanya’ya döndüğümüzde meclisimizde anlattık ve kardeş şehir olma kararı aldık.” dedi.
Daha sonra kaymakamlığa geçen Alman heyeti, Kaymakam Tunç karşıladı. Çeşitli ikramlarda bulunan Tunç, “Dünyada kardeşliği sürekli aramak lazım. Bu tür uygulamaların, yakınlaşmada belli katkıları olacağına inanıyorum. Dünyada Avrupa’nın ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Asya’nın huzur bölgesi olması yönünde ciddi katkıları olacağını düşünüyorum. Evrensel uzlaşma noktalarının demokrasi, hukuk, insan hakları, sevgi ve barış olacağını biliyorum.” diye konuştu.
Alman misafirler, ziyaretin ardından Başkan Tuncay Kılıç ile Edremit Belediye Meclisi üyeleriyle birlikte Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi ve Belediye Kadın El Sanatları Merkezi ile tarihi ve turistik yerleri gezdi.