Efsane geri döndü

Kuş gribi patlak verince satışı durma noktasına gelen ve bir daha satılamaz denen köy yumurtası eski ilgiyi yeniden görmeye başladı.

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada, göçmen kuşların göç zamanlarında köy tavuklarının kapalı kümeslerinde tutulması konusunda uyarıda bulundu.

Adapazarı’da yaklaşık 50 yıldan beri köy yumurtası satan Mustafa Olucu (73), kuş gribiyle ilgili haberlerin ardından köy yumurtası satışının durduğunu, ancak kısa süre sonra satışların yeniden başladığını söyledi. Bugünlerde ise köy yumurtasının eski ilgiyi görmeye başladığını ifade eden Olucu, “Bu gün köy yumurtası kuş giribi öncesindeki satışını yakaladı. Ben kuş giribi olayından önce günde yaklaşık 100 yumurta satardım. Şimdi de bazen bu sayı 100’ü geçiyor. Köy yumurtası efsanesi asla ölmez. Bakın yeniden geri döndü” dedi.

Eski müşterilerinin tümünün köy yumurtası almaya devam etitğini dile getiren Olucu, şöyle devam etti: “Müşterilerimde hiç bir azalma yok, bilakis artış var. Zaten köy yumurtasının tadını bilenler çiftlik yumurtasını tercih etmiyor. Bu bakımdan satışlardan oldukça menunuz. Köy yumurtası çiftlik yumurtasından biraz daha pahalı olmasına rağmen tercih ediliyor. 150 kuruştan satıyoruz.”

Köy yumurtasını yıllardır severek yediğini dile getiren Mustafa Altın ise, medyada kuş giribiyle ilgili yoğun haberlerin yer aldığı günlerde eşi ve çocukların isteği üzerine bir süre köy yumurtası almadığını belirterek, “Haberler sona erer ermez, yeniden köy yumurtası yemeye başladım ve güvenle yiyorum. Çocuklarımda yiyor. Köy yumurtasından vazgeçmeyi düşünmüyorum” diye konuştu.

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız da köy yumurtasını yemede bir sakınca olmadığını söyledi. Köy yumurtası çeşidinin bu alanda bir zenginlik olduğunu vurgulayan Yıldız, “Toplumlar bazı alışkanlıklardan ve lezzetlerden vazgeçemezler. Köy yumurtası Türkiye’nin bir gerçeği. Şu anda yenmesinin de bir zararı yok” dedi. Yıldız, göçmen kuşların göç zamanlarında köy tavuklarının kapalı kümeslerinde tutulması konusunda da uyarıda bulundu.