Efsane işadamı Dr. Oetker öldü

Almanya'nın efsane işadamlarından Oetker, 90 yaşında öldü. Rudolf August Oetker, II. Dünya Savaşı sonrasında Naziler ile ilişkileri yüzünden çok eleştirilmişti.

Hazır kek ve sütlü tatlılar deyince ilk akla gelen markalardan Dr. Oetker’in büyük şefi Rudolf August Oetker öldü. 2. Dünya Savaşı’ndan sonda gıda sektörünün çeşitli alanlarında faaliyetlerini genişleten Oetker’in şirketi halen 35 ülkede 3 bin 500 kadar ürünü pazarlıyor.

Almanya’da aile şirketleri arasında en başarılılarından olan Dr. Oetker’in adını bilmeyen yok. Üstelik sadece Almanya’da, değil kuzey yarım kürenin büyük kısmında da böyle. 90 yaşında Hamburg’da vefat eden Rudolf August Oetker, firmanın ikinci kuşak yöneticisi. Aile şirketini kuran kişi ise. 1891 yılında kabartma tozunu küçük paketler halinde piyasa süren, Rudolf August Oetker’in büyükbabası eczacı Dr. Oetker. Şimdilerdeyse Dr. Oetker firmasının ürün yelpazesi kabarta tozundan sütlü tatlılara, hazır kek karışımlarına dek uzanıyor.

20 Eylül 1916’da doğan Rudolf August Oetker, 1944 yılında 28 yaşındayken annesi ve üvey babasının bombalama sırasında ölmesi üzerine II. Dünya Savaşı sırasında şirketin başına geçti. Torun Oetker’in en önemli özelliği çalışkanlığı ve tutumluluğu –kimilerine göre de cimriliği- sayılıyor. Rudolf August Oetker, tutumluluğunu ailesine borçlu olduğunu söylüyor: “Tutumlu olmak insanın kundakta öğrendiği bir şey, sonradan değil. Ya tutumlusunuzdur ya da değil. Ben fazladan yanan bir ışığı kapatmadan duramam. Ya da arta kalan sabunu atmam, yeni kalıba yapıştırır kullanırım.”

Savaş sonrası kanatlandı

Hitler döneminde örnek firma olarak nitelendirilen ve Nazilere yakın ilişkisi nedeniyle çok eleştirilen Dr. Oetker, 50’li yılların başında savaş yıllarının kıtlığından çıkan Almanya’da çok sattı. Dr. Oetker 1950 yılında 400 milyon paket hazır kek ve 350 milyon paket muhallebi üretti. Bu rekora bugün bile ulaşılamadı.

Dr. Oetker şirketi, yönetimin 1981 yılında büyük oğul August Oetker’e devriyle yeniden biçimlendirilerek aile firması olmaktan çıkarılıp modern ekonominin gereklerine uygun haline getirildi. Hazır kek ve muhallebi formülleri ile tanınsa da Rudolf August Oetker’in ilkelerinden biri de “bütün yumurtaları aynı sepete koymamak” olarak nitelendirdiği farklı iş kollarında çalışmaktı. Daha 50’li yıllarda Almanya’nın en büyük ticari gemi filosuna sahip olan Oetker, biracılık, pizza gibi hazır gıdaların yanı sıra otelcilik ve bankacılık branşlarına da yatırım yaptı.

Oetker ve ailesinin lüks otellerinin yanı sıra bir ticari gemisi ve çok sayıda sanat eseri koleksiyonu bulunuyor. Forbes dergisi, geçen yıl, sekiz çocuk sahibi Oetker ile ailesinin servetini 8 milyar dolar olarak tahmin etmişti.