Efsaneler ‘Araftaki Kramponlar’ kitabında buluştu

Türk futbolunun efsane oyuncuları bir kitapta toplandı.

Türk futbolunun efsane oyuncuları bir kitapta toplandı. Giydikleri formayla özdeşleşen, camiaların sembol isimleri Oğuz Çetin, Uğur Tütüneker, Metin Tekin, Ünal Karaman, Feyyaz Uçar, Mehmet Özdilek, Hasan Vezir, Hami Mandıralı, Aykut Kocaman, Hamza Hamzaoğlu, Tanju Çolak gibi efsane oyuncular Araftaki Kramponlar kitabında bir araya geldi.

Gazeteci-Yazar Behram Kılıç’ın kaleme aldığı eser, toprak sahalarda da futbol oynayan çim sahalara da yetişen sıra dışı yıldızların hayatlarına ayna tutuyor. Tortuga Yayınları’nda çıkan kitapta internetin, cep telefonunun, Play-Stadion’un olmadığı bir dönemde dostluğun, kaynaşmanın, muhabbetin keyfini çıkaran oyuncuların ilginç anıları da var. Otobüslerle de deplasmanlara gittiler, tarifeli uçaklarla da. Özel uçaklara da yetiştiler. Ayaklarına aldıkları darbelerin sıcak su ile tedavi edildiği dönemlerde de oynadılar. Buz tedavisi yapıldığı zamanlarda da.

Beşiktaş tarihinin en çok antrenmandan kovulan futbolcusunu, Alman vatandaşı olmayan Uğur Tütüneker’in hikayesini, ‘Saha dışında Tanju ile çay bile içmem’ diyen efsane oyuncunun gerekçesini, Hami Mandıralı’nın frikiklerinin sırrını, Ünal Karaman’ın 1996 yılındaki Fenerbahçe maçından önce gördüğü rüyayı, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın Beşiktaş’a gitmek isteyen oyuncuyu neden engellediğini, Galatasaraylı babasına ‘Beni Galatasaray istiyor’ diyen, ‘Oğlum biz Beşiktaş’a söz verdik’ cevabı alan efsane oyuncunun kim olduğunu, ramazan pidesi almaya gittiği gün futbolcu olan ünlü ismi, fotoğrafçı olmayı düşünen Şifo Mehmet’in gerekçesini bulacağınız kitap okuyucuyu 1980’li ve 90’lı yılların Türkiye’sindeki futbol ortamına götürüyor.