Ege 11 kez sallandı!

Türkiye'nin doğusu da batısı da beşik gibi.

Deprem fırtınası yaşayan Ege’de ise büyüklüğü 2.6 ile 4.4 arasında değişen üst üste 11 sallantı oldu

Türkiye’nin doğusu da batısı da depremle beşik gibi sallanıyor. Pazar günü saat 02.50’de Malatya Pötürge’de 3.2’lik depremle başlayan sarsıntıların sayısı iki günde 31’i buldu. Pazar günü Osmaniye’de saat 13.10’da meydana gelen 4.1’lik deprem halkta korku yarattı, îki gün içinde sallanan yerler arasında Adapazarı (3.4), Van (3.3), Ceyhan (3.2), Dinar (2.5) Kastamonu Araç (3.2) de var. Deprem fırtınası yaşayan Ege Denizi’nde ise dün saat 01.25’ten sabah saat 08.18’e kadar büyüklükleri 2. 6 ile 4.4 arasında değişen 11 sarsıntı oldu.

Merkez üssü Ege Denizi’nde Midilli Adası’nın kuzeyi olan depremler 50 km uzaklıktaki Ezine ve 160 km. uzaklıktaki İzmir’den bile hissedildi. Yerbilimcilere Ege’de yaşanan deprem fırtınasını ve doğudan batıya yurt genelinde görülen deprem hareketliliğin nedenlerini sorduk.

DOĞU ANADOLU KORKUTUYOR
Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu (İstanbul Üniversitesi)
Doğu Anadolu’da yaşanan depremlerin nedeni Arap levhasının Batı’ya doğru kaymasıyla açıklanabilir. Ege’deki 11 depreme peş peşe deprem diyebiliriz. Özellikle Gökova, Saros ve Denizli’de fay hatları çok aktif hale geldi. Doğu Anadolu’nun aktif halde oluşu ve işi nereye götüreceği ise belli değil. Burada 6.0 şiddetinde olabilecek bir deprem yapılarda ciddi hasar yaratır.

EGE’DE DEPREM ‘GELİYORUM’ DİYOR
Prof. Dr. Şükrü Ersoy (Yıldız Teknik Üniversitesi)
Bu depremler fay canlılığını gösteriyor. Depremler birbirinden bağımsız. Son 35 yıldır 7 büyüklüğünde bir depremin yaşanmadığı Ege’de 6 şiddetinde bir depremin eli kulağında olduğunu söylemek yanlış olmaz. Benzer durum Hatay ile Elazığ arasındaki Doğu Anadolu Fay hattı için de geçerlidir.

KUZEY AFRİKA SIKIŞTIRIYOR
Prof. Dr. Ahmet Ercan
Ege Denizi’de dün meydana gelen sarsıntılar deprem değil depremcik. Bunlar öncü değil haberci depremler. Buradaki depremler, güneyden gelen Afrika (Mısır) blokunun sıkıştırmasından kaynaklanıyor. Rodos-Fethiye-Bodrum üçgeninde de yeni yapılanma oluyor.