Ege Bölgesi çetelerin esiri oldu

IZMIR - Ege Bölgesi'nde son zamanlarda polis ve jandarmanin yaptigi operasyonlar sonucu 50'den fazla organize suç örgütü çökertildi.

Geçen aylarda Izmir’de Il Jandarma Alay Komutanligi ile Emniyet Müdürlügü’nün ortak düzenledigi oparasyonda, kaçirdiklari kisilere zorla senet imzalattiklari ve tehdit yoluyla bunlari tahsil etmeye çalistiklari iddia edilen organize suç örgütü üyesi 12 kisi yakalandi.

Mugla’nin Fethiye ilçesindeyse Kemer beldesine bagli köylerde ekonomik olarak zor duruma düsen esnaf ve diger kisileri tespit ederek, yardim adi altinda borç para verip daha sonra zor kullanarak açik çek ve senet imzalattigi ileri sürülen çikar amaçli suç örgütünü üye 13 kisi, Fethiye Ilçe Jandarma Komutanligi’nin polisle ortaklasa düzenledigi operasyonda yakalanarak gözaltina alindi.

Bodrum’da döviz bürolari ve eglence merkezleri üzerinde hakimiyet kurarak rant elde eden 7 kisilik Siverekliler çetesi, Mugla polisinin operasyonuyla yakalandi. Izmir’in Kemalpasa ilçesinde 31 Agustos 2005 tarihinde Serdar Baybek ve Erdogan Saginç isimli kisilerin katil zanlisi olan Arap Riza çetesi, Izmir Il Jandarma Komutanligi’nin arastirmalari ve baskinlar sonucu çökertildi.

Birkaç gün önce de Mugla Il Jandarma Komutanligi tarafindan Fethiye, Dalaman ve Ortaca ilçelerinde yapilan operasyonda çete kurarak kisilere zorla senet imzalattiklari, kumar oynatarak insanlari borçlandirdiklari iddia edilen 34 kisi, Milas’ta ise çete kurma iddasiyla 6 kisi yakalanarak gözaltina alindi.

Izmir’in Bornova ilçesinde otomobiline kalasnikof tüfekle ates açilarak yaralanan Yilmaz S.’nin de Asayis Sube Müdürlügü ekiplerinin sorusturmasi sonucu Manisa’nin Akhisar ilçesinde çete olusumuyla ilgili olarak gözaltina alindigi ve hapis cezasina çarptirildigi tespit edildi.

Vatandaslar, çetelerin sehir merkezlerinde terör estirdigini, güpegündüz silahli çatismalar oldugunu söyleyerek korktuklarini dile getiriyor.

Tespitlere göre yakalanan çete elemanlarinin büyük çogunlugunu, Dogu ve Güneydogu Anadolu illerinden göç edenler olusturuyor. Yetkililer, bu bölgelerden çalismak için yaz sezonunda batidaki il ve ilçelere gelen bu kisilerin, bölgedeki rantin cazibesine kapilarak kolay para kazanma hirsiyla bu yollara basvurdugunu söylüyor. Suç örgütü liderlerinin de çete elemanlarini bu bölgelerden gelen kisilerden seçtigi belirtiliyor.

Sözkonusu operasyonlarda çok sayida silah, çek, senet, çalinti otomobil, imzali bos kâgitlar, esrar, eroin, av tüfegi, özel el yapimi sopa, biçak, el telsizleri, döviz, cep telefonlari ve mermiler ele geçirildi.

Çökertilen çetelerin çogunlukla isledigi suçlar söyle siralaniyor: Baski ve tehdit yoluyla senet imzalatma ve haraç alma, adam kaçirma, tefecilik, kumar oynatarak borçlandirma, isyeri basma, çek ve senet tahsili, zorla üzerine tapu geçirme ve insan kaçakçiligi.