Ege’deki Ağrılılardan ‘birlik’ açılımı

İzmir'de Ege Bölgesi Ağrılılar Birliği tarafından açılış kahvaltısı düzenlendi.

İzmir’de Ege Bölgesi Ağrılılar Birliği tarafından açılış kahvaltısı düzenlendi. Ege Bölgesi’nde yaşayan 300 binden fazla Ağrılı arasındaki yardımlaşma ve dayanışmayı arttırmak amacıyla faaliyet gösteren birlik, sosyal projeler kapsamında bir kahvaltı verdi. Kahvaltısının sunumunu yapan Av. Mehmet Harun Elçi, “Ege Bölgesi Ağrılılar Birliği, bölgemizde ve İzmir’de yaşayan hemşehrilerimiz arasında iletişim köprüsü kuran ancak klasik bir hemşehri örgütlenmesi modeli dışında, hemşehrilerimizin yaşadığı kentle ilgili sorunlarını, isteklerini ve çözüm önerilerini yetkililere taşıyan bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışıyor. Bugün Ege Bölgesi’nin genelinde 300 binden fazla, İzmir’de de 120 bin civarında hemşehrimizin yaşadığı değerlendirilmektedir. TÜİK verilerine göre Beydağ hariç İzmir’in tüm ilçelerinde Ağrılı hemşehrilerimiz yaşamaktadır. Büyük bir bölümü ekonomik nedenler ve istihdamla ilgili sıkıntılar nedeniyle İzmir’e yerleşen hemşehrilerimiz arasında yükseköğrenimi için kentte bulunan veya atama nedeniyle İzmir’de yaşayanlar da mevcuttur.Ege Bölgesi Ağrılılar Birliği, geçici süre de olsa kentte bulunan hemşehrilerimiz de dahil olmak üzere bölge genelindeki 20’den fazla Ağrı hemşehri örgütlenmesi vasıtasıyla Ağrılılarla iletişim halindedir.” dedi.

Birlik Gençlik Kolları Başkanı Çilem Akdeniz de sivil toplum kuruluşlarının çağın yükselen trendleri arasında yer aldığını, dünyada uzun yıllar önce önemi anlaşılan bu yapılanmalarla ilgili olarak Türkiye’deki gelişmelerin henüz yeni olduğunu belirtti. Genel Başkan Mustafa Akdeniz de önemli sivil toplum kuruluşları arasında yer alan hemşehri örgütlenmelerinin, doğru organize olması durumunda çok önemli sosyal çalışmalara imza atabileceğini vurguladı: “Bizler aktif bir sivil toplum kuruluşu olarak, elbette ki herhangi bir siyasi partiyle direkt bir ilişkimizin bulunması düşünülemez ancak siyasi partilerin çeşitli kademelerinde görev yapan veya aktif olarak siyasi partilerin uygun göreceği herhangi bir pozisyonda bulunmak isteyen hemşehrilerimiz, parti ayrımı yapılmaksızın desteklenmektedir. Söz konusu hemşehrilerimiz, bulundukları veya yer almak istedikleri siyasi parti içerisinde emek ve mesai harcamış olması koşuluyla desteklenmektedir. Bu anlamda etkinliğimize katılan herkese çok teşekkür ediyoruz.”

Ege Bölgesi’nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren Ağrı hemşehri derneklerinin başkanlarının da iştirak ettiği açılış kahvaltısına AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay, BDP İl Eşbaşkanı Yusuf Kaya, HAKPAR İl Başkan Yardımcısı Sait Demir ve siyasi partilerin çeşitli kademelerinde görev yapan isimlerle Ağrılı bürokrat, işadamı ve diğer vatandaşlar katıldı.