Ege dokuz üniversiteyi besliyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, 2547 sayılı kanunun 35. maddesi uyarınca, öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla doktora yapmak üzere araştırma görevlileri alacak.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’na (ÖYP), dört yıllık lisans veya yüksek lisansını başarıyla tamamlamış mezunlarla halen bir üniversitenin ilgili lisansüstü programına kayıtlı öğrenciler başvurabilecek. Başvurular, www.ege.edu.tr adresindeki form doldurularak, ilgili enstitüye 31 Ağustos 2006 tarihine kadar yapılabilecek. Yabancı dil ve bilim sınavları, eylül ayının ilk yarısında enstitülerce ilan edilecek tarihlerde yapılacak.

EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Baylas, programın işleyişiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Öğrencilerin araştırma görevlisi kadrolarına atanabilmesi için bilim ve yabancı dil sınavında başarılı olması gerekiyor. Bilim sınavında başarılı olup da yabancı dil sınavını kazanamayan adaylar, yabancı dil hazırlık sınıfını bitirdikten sonra araştırma görevlisi kadrolarına atanabilecek. EÜ Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı, herhangi bir alanda doktora yaptırma kapasitesine sahip üniversitenin, öğretim üyesi ihtiyacı olan alanlarda diğer üniversitelerle birlikte seçtikleri araştırma görevlilerine doktora eğitimi yaptırması amacını taşıyor.”

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı başvuruları için üniversitelerde açılan alanlar:

Adnan Menderes Üniversitesi: Hemşirelik-Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Hemşirelik-Hemşirelik Esasları.

Afyon Kocatepe Üniversitesi: Yeni Türk Dili, Coğrafya-Beşeri Coğrafya, Tekstil-Tekstil Teknolojileri, Matematik-Uygulamalı Matematik.

Balıkesir Üniversitesi: Hemşirelik-Hemşirelik Esasları

Celal Bayar Üniversitesi: Bilgisayar Mühendisliği-Yazılım

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi: Bilgisayar Mühendisliği-Yazılım, İngiliz Dili ve Edebiyatı.

Dumlupınar Üniversitesi: Bilgisayar Mühendisliği-Bilgisayar Donanımı, Bilgisayar Mühendisliği-Bilgisayar Yazılımı.

Muğla Üniversitesi: Hemşirelik-Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği, Hemşirelik-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Bilgisayar Mühendisliği-Yazılım, Elektrik-Elektronik Mühendisliği-Elektronik, Matematik-Uygulamalı Matematik.

Pamukkale Üniversitesi: Bilgisayar Mühendisliği-Bilgisayar Donanımı, Bilgisayar Mühendisliği-Bilgisayar Bilimleri, Tekstil Mühendisliği-Tekstil Bilimleri, Elektrik Elektronik Mühendisliği-Telekomünikasyon, Matematik- Topoloji, Tıbbi Biyoloji.

Süleyman Demirel Üniversitesi: Hemşirelik-Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği, Hemşirelik-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği.