Ege otomotiv devlerinin peşinde

Otomotiv devlerinin Türkiye'ye yatırım kararı, Egeli sektör temsilcilerini de harekete geçirdi.

İzmir Ticaret Odası ( İTO) Otomotiv Meslek Komitesi Başkanı ve Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Genel Sekreteri Kasım Gündüz, “1.2 milyar doları bulacak olan yatırımlardan İzmir ve Ege Bölgesi de pay almalı” dedi.

Tofaş, Renault, Honda ve Ford’un Türkiye’de yatırım kararı aldığını belirten Kasım Gündüz, devlerin İzmir ve çevresinde yatırım yapmasını istediklerini söyledi. Dört otomotiv devinin (Tofaş, Renault, Honda ve Ford’un) Türkiye’de ilk etapta yaklaşık 1.2 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladıklrını hatırlatan Gündüz, “Bazı firmalar mevcut modelleri için kapasite artırma planları yaparken bazıları da yepyeni modelleri Türkiye’de üretmeye başlayacak. Yatırımların, önümüzdeki süreçte de artmasını bekliyoruz. Türkiye, 1950 yılından bu yana her 10 yılda bir otomotiv sektöründe büyük yatırımlara sahne oldu. Yine böyle bir dönemin arifesinde bulunuyoruz. Fırsatları kaçırmamak için harekete geçme zamanı. Bu yatırımlardan İzmir ve Ege Bölgesi’nin de pay alması gerek. Alt yapısı, serbest bölgesi ve limanları, ucuz ve kalifiye işgücü, ihracat ve iç pazar imkanlarıyla yatırıma en uygun bölgelerden biriyiz. Biz de İzmir ve Ege Bölgesi’nin avantajlarını kamuoyuna en iyi şekilde anlatmak, devleri çekmek için sektör temsilcileri olarak girişimlerde bulunacağız” diye konuştu.

Büyük firmaların, İzmir ve Ege Bölgesi’ne yatırımlarını kaydırması halinde, yan sanayinin de gelişeceğini belirten Gündüz, dünyanın en büyük otomobil üreticisi ABD’li General Motors’un (GM), 6 yıl önce İzmir Torbalı’da bulunan fabrikasını kapattığı için pişman olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“GM Avrupa Başkanı Carl Peter Forester, üretimi durdurdukları için pişman olduklarını ve bugün Türkiye’de yeniden bir üretim üssü açmak için en doğru zaman olduğunu itiraf ediyor. Özellikle bu günler Türkiye’de bir üretim üssü açmak açısından çok doğru bir zaman. Ege Bölgesi, dolayısıyla İzmir gerek liman kenti olması, gerekse otomotiv yan sanayi üretiminde tecrübelerle donanmış olması nedeniyle ideal bir otomotiv üssü adayıdır. Ülkemizde yatırımlarını artırmak isteyen firmalara otomotiv devi GM’ nin sözlerine kulak vermelerini, eğer kentimizi seçme konusunda bir karar verirlerse pişman olmayacaklarını söyleyebilirim. Bölgemize yatırım yapacak firmalara İzmir ve Ege’nin otomotiv sektörü temsilcileri olarak her türlü desteği vermeye hazırız.”